Niech płyną! Inne rzeki Warszawy – wystawa w Muzeum Woli

20.01.2022 11:00 - 29.05.2022 18:00

Drna, Sadurka, Żurawka, Pólkówka, Bełcząca, Brodnia – to tylko kilka nazw rzek, które meandrowały przez Warszawę. Dlaczego zniknęły? Tego można dowiedzieć się na nowej wystawie Muzeum Woli.

Wystawa otwarta zostanie 20 stycznia 2022 roku.

Na wystawie „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy” opowiedziana została historia licznych warszawskich rzek  – poprzez dawne plany, mapy, grafiki i fotografie. Będzie można prześledzić ich przebieg, poznać biogramy, dostrzec pozostałości i współczesne ślady ukryte w nazwach dzielnic czy ulic. Historyczna sieć wodna nałożona zostanie na współczesną mapę miasta – dosłownie i metaforycznie, przywracając „Inne rzeki Warszawy” pamięci mieszkańców i mieszkanek miasta.

Część współczesna wystawy zwraca uwagę na istotę naczyń połączonych, jakimi są sieci rzeczne. Ich degradacja nie tylko znacząco wpływa na środowisko, mikroklimat i zmiany klimatu, ale również na rozwój miast w czasie katastrofy klimatycznej. Pokazany zostanie m.in. film o Zakolu Wawerskim, jednym z ostatnich podmokłych ekosystemów w obszarze Warszawy czy dokumentacja fotograficzna działań Cecylii Malik i grupy Siostry Rzeki.

Więcej informacji na temat wystawy i wydarzeń jej towarzyszących - na stronie Muzeum Woli.

Sprawdź lokalizację na mapie