null

Niedenthal i Malarki - żegnamy dwie wystawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kobieta oglądająca wystawę w Muzeum Etnograficznym, przyglądająca się obrazom. Ujęcie zdjęcia jest z góry.
Autor: Przemysław Walczak

To już ostatnie dni wystaw czasowych: „Niedenthal" w Domu Spotkań z Historią oraz „Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną" w Państwowym Muzeum Etnograficznym.

50 lat pracy na zdjęciach

Wystawa w Domu Spotkań z Historią to pzekrojowa wystawa zdjęć wybitnego fotografa Chrisa Niedenthala, podsumowująca 50 lat jego działalności jako fotoreportera. Zobaczyć na niej można ponad 200 zdjęć wybranych przez Annę Brzezińską i Katarzynę Puchalską z liczącego setki tysięcy zdjęć archiwum autora. 

Wystawa wzbogacona jest o liczne artefakty: oryginalne okładki magazynu „Time”, artykuły ze zdjęciami, koperty zaadresowane do zagranicznych redakcji i aparaty fotograficzne, którymi posługiwał się Chris Niedenthal.

Ekspozycję można zwiedzać w Domu Spotkan z Historią przy ulicy Karowej 20. Wstęp na wystawę jest wolny.

Stolica oczami malarek

Także do niedzieli czynna jest wystawa Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną” w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Bohaterki wystawy  Maria Korsak, Leokadia Płonkowa, Halina Walicka i Łucja Mickiewicz – to wybitne, trochę zapomniane, nieżyjące już artystki związane z Warszawą.

Bohaterki wystawy tworzyły dzieła, które mimo że należą do jednego nurtu sztuki, to jednak zauważalnie różnią się od siebie. Maria Korsak znana jest jako malarka warszawskich parków, która w niezwykle dekoracyjnych obrazach „stylizowała” przyrodę czyniąc ją elegancką, chociaż nierzeczywistą. Leokadia Płonkowa dała się poznać jako malarka o zadziwiającej wrażliwości kolorystycznej. Halina Walicka z kolei malowała odrealnione, idylliczne sceny, zaś Łucja Mickiewicz to przede wszystkim twórczyni oryginalnych haftowanych pejzaży.

Wystawę współfinansuje m.st. Warszawa.