
To już ostatnie dni wystaw czasowych: „Niedenthal" w Domu Spotkań z Historią oraz „Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną" w Państwowym Muzeum Etnograficznym.
50 lat pracy na zdjęciach
Wystawa w Domu Spotkań z Historią to pzekrojowa wystawa zdjęć wybitnego fotografa Chrisa Niedenthala, podsumowująca 50 lat jego działalności jako fotoreportera. Zobaczyć na niej można ponad 200 zdjęć wybranych przez Annę Brzezińską i Katarzynę Puchalską z liczącego setki tysięcy zdjęć archiwum autora.
Wystawa wzbogacona jest o liczne artefakty: oryginalne okładki magazynu „Time”, artykuły ze zdjęciami, koperty zaadresowane do zagranicznych redakcji i aparaty fotograficzne, którymi posługiwał się Chris Niedenthal.
Ekspozycję można zwiedzać w Domu Spotkan z Historią przy ulicy Karowej 20. Wstęp na wystawę jest wolny.
Stolica oczami malarek
Także do niedzieli czynna jest wystawa „Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną” w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Bohaterki wystawy – Maria Korsak, Leokadia Płonkowa, Halina Walicka i Łucja Mickiewicz – to wybitne, trochę zapomniane, nieżyjące już artystki związane z Warszawą.
Bohaterki wystawy tworzyły dzieła, które mimo że należą do jednego nurtu sztuki, to jednak zauważalnie różnią się od siebie. Maria Korsak znana jest jako malarka warszawskich parków, która w niezwykle dekoracyjnych obrazach „stylizowała” przyrodę czyniąc ją elegancką, chociaż nierzeczywistą. Leokadia Płonkowa dała się poznać jako malarka o zadziwiającej wrażliwości kolorystycznej. Halina Walicka z kolei malowała odrealnione, idylliczne sceny, zaś Łucja Mickiewicz to przede wszystkim twórczyni oryginalnych haftowanych pejzaży.
Wystawę współfinansuje m.st. Warszawa.