null

Niezgoda na nienawiść – 100. rocznica zabójstwa Gabriela Narutowicza

Drukuj otwiera się w nowej karcie
15.12.2022 - 18.12.2022
Grafika przedstawiająca mężczyznę pomiędzy ciemnością a światłem. Na dole tekst: "NIEZGODA NA NIENAWIŚĆ".
Niezgoda na nienawiść

W 100. rocznicę zabójstwa Prezydenta Gabriela Narutowicza Dom Spotkań z Historią zaprasza na grudniowy cykl wydarzeń pod hasłem „Niezgoda na nienawiść”.

Gabriel Narutowicz, pierwszy prezydent niepodległej Rzeczpospolitej, jest postacią zapomnianą. Nie udało mu się na stałe zapisać w zbiorowej pamięci. Jeśli o nim pamiętamy, to jako o ofierze pierwszego w historii „królobójstwa”. Chcemy na nowo odkryć postać Narutowicza, opowiedzieć o okolicznościach, które doprowadziły do jego zabójstwa i przypomnieć nam wszystkim, że nienawiść zabija.

Przez dekady opowieść o zabójstwie Prezydenta konstruowana była prawie wyłącznie z perspektywy zamachowca. Gabriel Narutowicz taktowany był jako niema ofiara, którego losy zależą od poczynań szaleńca. W 100. rocznicę zabójstwa Prezydenta Dom Spotkań z Historią postara się tę narrację odwrócić.

W programie m.in. dwie wystawy ─ „Narutowicz: Nienawiść zabija” i „Towarzystwo Zniechęcenia”, koncert zespołu Hańba!, a także spotkania towarzyszące specjalnemu numerowi „Dwutygodnika” i wydanej przez Ośrodek KARTA oraz DSH książce „Zabójstwo Narutowicza. Kres demokracji II RP”.

źródło: Dom Spotkań z Historią

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.