null

Książki dla dzieci nominowane do Nagrody Literackiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Nominacje do 15. Nagrody Literackiej | Autor: J. Nadziejko

„Bajka i jej gang”, „Beskid bez kitu. Zima” i „Tkaczka chmur” - nominowane do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii literatura dziecięca. Która z nich otrzyma nagrodę, okaże się w sobotę 18 czerwca.

O nominowanych książkach piszą jurorzy i jurorki: 

Marcin Podolec „Bajka i jej gang”

Bajka była już na końcu świata – i to przez siedem tomów. Tym razem ta kundelka o silnym charakterze urządza się na górce marzeń. Razem ze swoim skleconym naprędce gangiem, złożonym z podobnych jej psich bajerantów, Bajka próbuje odnaleźć się w mieście i stoczyć walkę ze złośliwymi kocurami. Pełen humoru komiks Marcina Podolca to rzadki przypadek książki dla dzieci, która wysoko ceni inteligencję swoich czytelniczek i czytelników.

Maria Strzelecka „Beskid bez kitu. Zima”

A jeśliby popatrzeć na świat nie człowieczym okiem, a zwierzęcym? A jeśli już człowieczym, to okiem kogoś trochę „innego”, bo wyrosłego w kulturze i języku mniejszości? Kogoś młodego, kto wchodzi w dorosłość? W dodatku w dość wciąż nieoswojonym rejonie Polski? Dziedzictwo inności może być bogactwem, a opowieść o ziemi i ludziach edukacyjna i bawiąca zarazem.

Katarzyna Jackowska-Enemuo (tekst), Marianna Sztyma (ilustracje) „Tkaczka chmur”

„Tkaczka chmur” to utkana na kanwie baśni opowieść o śmierci dziecka i symbolicznej wędrówce przez etapy żałoby. Ilustracje Marianny Sztymy splatają się ze słowami Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w misterną tkaninę dwuosnowową, poruszającą najczulsze struny duszy.

Finałowa gala 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy odbędzie się 18 czerwca o godz. 18:00, na barce Nowa Fala (Bulwar Generała George'a Smitha Pattona).

Nagroda Literacka zostanie przyznana w pięciu kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje), książka o tematyce warszawskiej oraz – po raz pierwszy – w kategorii komiks i powieść graficzna.

Zobacz galerię (3 zdjęć)