null

Książki dla dzieci nominowane do Nagrody Literackiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Trzy książki dla dzieci nominowane do 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy ustawione na betonowej ławce na tle ceglanej ściany
Nominacje do 15. Nagrody Literackiej | Autor: J. Nadziejko

„Bajka i jej gang”, „Beskid bez kitu. Zima” i „Tkaczka chmur” - nominowane do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii literatura dziecięca. Która z nich otrzyma nagrodę, okaże się w sobotę 18 czerwca.

O nominowanych książkach piszą jurorzy i jurorki: 

Marcin Podolec „Bajka i jej gang”

Bajka była już na końcu świata – i to przez siedem tomów. Tym razem ta kundelka o silnym charakterze urządza się na górce marzeń. Razem ze swoim skleconym naprędce gangiem, złożonym z podobnych jej psich bajerantów, Bajka próbuje odnaleźć się w mieście i stoczyć walkę ze złośliwymi kocurami. Pełen humoru komiks Marcina Podolca to rzadki przypadek książki dla dzieci, która wysoko ceni inteligencję swoich czytelniczek i czytelników.

Maria Strzelecka „Beskid bez kitu. Zima”

A jeśliby popatrzeć na świat nie człowieczym okiem, a zwierzęcym? A jeśli już człowieczym, to okiem kogoś trochę „innego”, bo wyrosłego w kulturze i języku mniejszości? Kogoś młodego, kto wchodzi w dorosłość? W dodatku w dość wciąż nieoswojonym rejonie Polski? Dziedzictwo inności może być bogactwem, a opowieść o ziemi i ludziach edukacyjna i bawiąca zarazem.

Katarzyna Jackowska-Enemuo (tekst), Marianna Sztyma (ilustracje) „Tkaczka chmur”

„Tkaczka chmur” to utkana na kanwie baśni opowieść o śmierci dziecka i symbolicznej wędrówce przez etapy żałoby. Ilustracje Marianny Sztymy splatają się ze słowami Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w misterną tkaninę dwuosnowową, poruszającą najczulsze struny duszy.

Finałowa gala 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy odbędzie się 18 czerwca o godz. 18:00, na barce Nowa Fala (Bulwar Generała George'a Smitha Pattona).

Nagroda Literacka zostanie przyznana w pięciu kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje), książka o tematyce warszawskiej oraz – po raz pierwszy – w kategorii komiks i powieść graficzna.

Zdjęcie książki leżącej na ciemnym blacie. Na okładce narysowane zwierzaki.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Zdjęcie książki leżącej na ciemnym blacie. Na okładce kontur głowy zarysowany różnymi przedmiotami.
Zdjęcie książki leżącej na ciemnym blacie. Na okładce narysowany zimowy pejzaż z ludzkimi postaciami.