null

Noc Muzeów w Galerii Promocyjnej: wystawa „Miejsca troski”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
14.05.2022 12:00 - 15.05.2022 00:00

Serdecznie zapraszamy na nocne zwiedzanie Galerii Promocyjnej, w której będzie można obejrzeć wystawę "Miejsca troski" Kai Wielowiejskiej.

Kaja Wielowiejska w swoich pracach odnosi się do pradawnych wierzeń, w których przyroda była wyniesiona aż do rangi sacrum, a czynności kultowe dokonywane w specjalnie wydzielonych leśnych obszarach, tzw. świętych gajach - sanktuariach natury. Duży wpływ na wybór świętych miejsc miało ukształtowanie terenu przypominające kobiece łono. Na ich terenie często obowiązywały bardzo ścisłe restrykcje - polowanie i gromadzenie dóbr leśnych groziło świętokradcom utratą wzroku, ciężką chorobą czy nawet śmiercią w przypadku ścięcia drzewa.
 
Współcześnie coraz rzadziej przyroda traktowana jest jako świętość. Artystka w swoich pracach zwraca uwagę na opresję wobec natury oraz kobiet, nadmierną, bezduszną eksploatację, przedmiotowe traktowanie “Matki Ziemi”. Jej wystawa przedstawia apokaliptyczną wizję świata po wojnie i wielkich pożarach. Równocześnie podkreśla, że w tym trudnym czasie nie powinniśmy zapominać o cierpiącej przyrodzie. Wielowiejska postuluje powrót do bezpiecznych, świętych miejsc troski, współczucia i czułości.
 
źródło: Galeria Promocyjna

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.