null

Poznajmy warszawskich rzemieślników!

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
PraRzemka, Muzeum Warszawskiej Pragi

Już po raz piąty w Warszawie odbywa się święto rzemieślników, a także wszystkich tych, dla których ważna jest jakość, lokalność i kontakt z wytwórcą. Tegoroczny festiwal rozpocznie panel dyskusyjny, którego uczestnicy i uczestniczki zajmą się kwestią międzypokoleniowego transferu wiedzy. W tygodniu 18-22 września odbędą kreatywne warsztaty integracyjne dla grup zagrożonych marginalizacja społeczną, a w Weekend Otwartych Pracowni swoje przestrzenie otworzy kilkadziesiąt pracowni.

Festiwal Warsztatów Rzemieślniczych oferuje twórczą i edukacyjną przestrzeń, gdzie rzemiosło - w całym bogactwie jego form i odsłon - to kreatywny proces spełniający różnorodne potrzeby uczestników. To święto rzemiosła, które reprezentuje jakość, lokalność i kontakt z wytwórcą. Kilkadziesiąt pracowni i ekspertów – w tym edukatorów i psychologów, których łączą wartości edukacji przez doświadczanie, angażuje się w działania, inicjujące powrót do doceniania sensorycznych, estetycznych i historycznych walorów ręcznej wytwórczości.

Projekt został dofinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy.

Za organizacją tego wydarzenia stoi Projekt Pracownie, czyli inicjatywa, która od lat popularyzuje polskie rzemiosło. Działalność inicjatywy ma charakter dziennikarski i reportażowy. Grupa prezentuje historie lokalnych rzemieślników oraz przybliża czytelnikom tradycyjne techniki wytwórcze. W 2022 roku Projekt Pracownie został wyróżniony Warszawską Nagrodą Edukacji Kulturalnej. W 2023 roku inicjatywa podjęła się produkcji filmu dokumentalnego o stowarzyszeniu Pracownia Wschodnia pt.: „Wejdź i porozmawiajmy o sztuce”.

> > Mapa pracowni

Od 23 września do 1 października czynna będzie wystawa “Rękodiaryści” – szczegóły na Facebooku.