null

Goście Nowego Teatru: Marie NDiaye

Drukuj otwiera się w nowej karcie
18.04.2023 19:00 - 18.04.2023 20:30
Rysunek osoby, w czerni i różu, siedzącej za stołem nad książką zasłaniającej twarz okrągłym przedmiotem. Po lewej stronie czarne logo teatru.

Marie NDiaye uznawana jest za jedną z największych współcześnie żyjących francuskich pisarek. 18 kwietnia będzie gościć w Nowym Teatrze. Na spotkanie wstęp wolny.

Marie Ndiaye jest uznawana za jedną z największych współcześnie żyjących francuskich pisarek. Jest autorką ponad dwudziestu książek i wielu sztuk teatralnych – jedna z nich Papa doit manger (2003) znalazła się w repertuarze legendarnego paryskiego teatru Comédie-Française.  Swoje pierwsze dzieło opublikowała w wieku siedemnastu lat. NDiaye jest zdobywczynią licznych prestiżowych nagród, w tym Prix Femina (2001, za powieść Rosie Carpe) oraz Nagrody Goncourtów (2009, za powieść Trzy silne kobiety, wyd. polskie 2010). Jej ostatnia powieść Zemsta należy do mnie (2021) odbiła się szerokim echem wśród francuskiej krytyki. 

W twórczości Marie NDiaye powracają tematy awansu klasowego, segregacji społecznej, przemocy i traumy, która zmienia odczuwanie i zdolności poznawcze człowieka. Jej powieści chwalone są przez krytyków za misterną konstrukcję i kunsztowny język, hipnotyzujący czytelnika i wciągający go w świat przedstawiony utworu, zawsze rozpostarty między rzeczywistością a ludzką percepcją, realnością i fantazmatem.

Źródło: Nowy Teatr

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.

map-oracle@1.0.0/js/MapOracleMap.es as MapOracleMap