null

Wsłuchaj się w muzeum - interwencja artystyczna

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Eksponaty w Muzeum Warszawy, koszula i drewniane, elegancko zdobione laski do podpierania się podczas chodzenia
Rzeczy warszawskie, Muzeum Warszawy | Autor: fot. E. Lach

Wystawie „Rzeczy warszawskie” w Muzeum Warszawy towarzyszy nowy, ciekawy element. To autorskie audioprzewodniki, stworzone przez cudzoziemców uczących się języka polskiego jako obcego. Studenci i studentki nagrali własne opowieści o wybranych Gabinetach.

Studentki i studenci przez cały semestr zimowy 2022/2023 pracowali wspólnie z kuratorką interwencji, bibliotekarkami oraz kuratorkami i kuratorami Gabinetów Muzeum Warszawy. Zwiedzali wystawę główną „Rzeczy warszawskie” i oddziały Muzeum. Uczestniczyli w muzealnej grze mobilnej, korzystali z polskojęzycznych źródeł i dokumentów, sięgali do portalu Kolekcje Muzeum Warszawy. Jednocześnie uczyli się języka polskiego, niezbędnego do stworzenia projektu.

Obcokrajowcy samodzielnie napisali i nagrali kilkuminutowe opowieści o wybranych Gabinetach i ich zbiorach. Dzielą się w nich swoim spojrzeniem na wybrane zbiory. 

Wszystkie audioprzewodniki wraz z transkrypcjami do nich znajdują się na stronie Muzeum Warszawy.

Koordynatorka projektu: Katarzyna Žák-Caplot

Współautorki i współautorzy audioprzwodników: Nikita Bogdanovich, Antonina Bratuhina, Stafaniya Buyakevich, Natali Chintalyan, Victoria Chymshyt, Victoria Chymshyt, Valeriia Dibrova, Anastasiia Kostina, Kseniia Kovalenko, Anna Oliinyk, Egor Polishchuk, Mariia Shcherbak, Veronika Svitina, Svitlana Tkachuk, Johanna Turno.