null

Nowe Epifanie skaczą w otchłań

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Marta Ankiersztejn

Można już kupować bilety na wydarzenia 14. edycji Festiwalu Nowe Epifanie, który rozpocznie się 22 lutego. W programie są premiery teatralne, pokazy gościnne, wystawa, potańcówka, koncerty muzyki dawnej oraz kulinaria. Wszystko nawiązuje do hasła OTCHŁAŃ.

Otchłań przyzywa otchłań – więc nawałnicą wściekłą, na moje serce spadło udręczeń całe piekło –to słowa Psalmu XLI w tłumaczeniu Witolda Gomulickiego. Wiele osób w dzisiejszych, niełatwych czasach może się podpisać pod tymi wersami. Intencją psalmisty jest jednak opowieść o przejściu przez otchłań jako doświadczeniu ubogacającym. Właśnie pojęciu otchłani poświęcona będzie 14. edycja Festiwalu Nowe Epifanie.

Chrześcijańska opowieść o otchłani przez wieki dobitnie konfrontowała nas ze śmiercią, z utratą, opuszczeniem, głęboką niepewnością i lękiem egzystencjalnym. Jednak wraz z rozpadem chrześcijańskiej narracji wiele z tych doświadczeń straciliśmy z pola widzenia. Podejmując ten temat w ramach Festiwalu, chcemy się do niego zbliżyć

– piszą organizatorzy. Tegoroczny program Nowych Epifanii (22.02-2.04) zagości na deskach Nowego Teatru, Teatru Powszechnego, TR Warszawa, Komuny Warszawa, w Galerii Prześwit, Muzeum Narodowym w Warszawie, Państwowym Muzeum Etnograficznym oraz w Kościele Ewangelicko-Reformowanym. Festiwal otworzy premiera „Gości Wieczerzy Pańskiej” w reżyserii Tomasza Fryzła. Spektakl, bazujący na filmie Ingmara Bergmana, opowiada o otchłani człowieka zawieszonego między dawną nadzieją a aktualnie doświadczanym jej brakiem.   

Więcej o programie tegorocznego Festiwalu Nowe Epifanie można przeczytać na stronie wydarzenia. Organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II, warszawska instytucja kultury. 

Bilety na Festiwal są do nabycia przez stronę noweepifanie.pl, sprzedaż obsługują także kasy teatrów oraz system kicket.com.