null

Nowe Epifanie - uczta dla ciała i ducha

Drukuj otwiera się w nowej karcie
grupa młodych ludzi, aktorki i aktorzy, siedzą w pomieszczeniu piwnicznym - widoczne cegły na ścianach, na pierwszym planie stare, zniszczone krzesła
Inferno, Nowe Epifanie | Autor: Hanna Szurgot

To przedostatni tydzień wielkopostnego festiwalu Nowe Epifanie. Już w ten weekend w TR Warszawa premiera spektaklu Inferno, a na horyzoncie kolejne koncerty, warsztaty kulinarne i wykłady. Część wydarzeń jest dostępna online. Festiwal potrwa do 2 kwietnia.

Teatr

Spektakl “Inferno” (reż. Wera Makowskx) to wydarzenie specjalne tegorocznego festiwalu Nowe Epifanie. Premierowe pokazy odbędą się 24 i 25 marca w TR Warszawa.

„Inferno” jest czymś wewnętrznym, czymś „pomiędzy”: prawdziwością a fikcją; przemieszaniem narzędzi, które wykorzystujemy w internetowej autokreacji, a tymi potrzebnymi do budowania prawdziwych relacji. Zagubiony w świecie emocji Dante, wieczny uciekinier, nieumiejący odróżnić smutku od lęku, złości od zazdrości, miłości od pożądania przy jednoczesnym pragnieniu stabilności i dookreślenia przemilczanych relacji, spotyka na swojej drodze Wergiliusza. Spacerują razem po piekle, idą przez kolejne kręgi, ale do żadnego z nich nie przynależą. Mając wyłącznie siebie, pogrążają się w otchłani, starając się zbudować relację.

Spektakl “Inferno” bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Kulinaria

Nieodłącznym elementem festiwalu są spotkania wokół postnego stołu. 

Wielki Post to w przyrodzie czas ubogi w świeże produkty. Korzystamy wówczas z tego, co przechowane z poprzedniego sezonu, zakonserwowane, ususzone lub ukiszone. Skromność dostępnych dóbr skłania ku ascezie, ale jest też szansą na uruchomienie wyobraźni kulinarnej i rozsmakowanie się w prostych daniach. Szykując się do wiosny, świętowania obfitości i Wielkanocy, mamy możność zatrzymać się nad skromnym talerzem, oczyścić, poczuć smak chleba, soli, poczuć głód.

W tym roku oprócz warsztatów kulinarnych (cieszących się ogromnym powodzeniem) organizatorzy przygotowali specjalną stronę internetową, na której można znaleźć m.in przepisy kulinarne. 

Interdyscyplinarny festiwal Nowe Epifanie rozpoczął się 22 lutego i potrwa do 2 kwietnia. Głównym organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury Miasta Stołecznego Warszawa.