null

Nowa edycja Nagrody im. Kapuścińskiego, nowe jury

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Jury 13. edycji Nagrody im. R. Kapuścińskiego

Zmienił się skład jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, którą przyznamy już po raz 13. Do połowy stycznia można zgłaszać książki-kandydatki do Nagrody.

Wojciech Jagielski, reportażysta i wieloletni korespondent wojenny, oraz Taciana Niadbaj, białoruska poetka i tłumaczka, była szefowa zdelegalizowanego białoruskiego PEN Clubu - to nowe osoby w jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Prezydent Warszawy podpisał zarządzenie powołujące jury 13. edycji Nagrody.

Na czele jury stoi, tak jak w poprzedniej edycji, Katarzyna Surmiak-Domańska, reportażystka „Gazety Wyborczej", wykładowczyni w Polskiej Szkole Reportażu. W składzie jury są też William R. Brand, tłumacz, pierwszy agent literacki Ryszarda Kapuścińskiego oraz Elżbieta Sawicka, dziennikarka i redaktorka, wieloletnia szefowa Działu Kultury dziennika „Rzeczpospolita” i redaktorka dodatku „Plus Minus”. Wojciech Jagielski i Taciana Niadbaj to nowe osoby w składzie jurorskim. Sekretarzynią jury pozostaje redaktorka literatury non-fiction i psychoterapeutka Maria Krawczyk. 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest przyznawana najlepszym książkom reporterskim, które podejmują ważne problemy współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. To również forma uhonorowania wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty, poety, który w stolicy mieszkał przez większość swego życia, i jest też jednym z najczęściej tłumaczonych polskich autorów. 

Na zgłoszenia książek reporterskich wydanych po polsku w 2021 roku czekamy do 15 stycznia 2022 roku.