null

Tolkien i Gandalf będą mieć swoje ulice w Mordorze

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Panorama Warszawy, na pierwszym planie bloki, drzewa, w tle centrum miasta, Pałac Kultury i Nauki, wieżowce, dzień, lato.
Panorama Warszawy | Autor: Warszawska Organizacja Turystyczna

Autor “Władcy Pierścieni”, J.R.R. Tolkien, a także jeden z bohaterów jego powieści, Gandalf, to nowi patroni warszawskich ulic. Stołeczni radni i radne zdecydowali także o nazwaniu pasażu w Śródmieściu imieniem Zbigniewa Brzezińskiego, a skweru przy Trasie W-Z imieniem Aliny Scholtz.

Pasaż Zbigniewa Brzezińskiego

Dyplomata i amerykański orędownik wejścia Polski do NATO i Unii Europejskiej będzie patronem pieszego pasażu w Śródmieściu, w pobliżu ulicy Litewskiej i alei Szucha. 

Skwer Aliny Scholtz

Architektka zieleni, która po wojnie zaprojektowała m.in. otoczenie Trasy W-Z, będzie patronką skweru sąsiadującego z Trasą – pomiędzy skarpą warszawską poniżej kościoła św. Anny a Mariensztatem. Postać Aliny Scholtz przypomniało niedawno Muzeum Woli, organizując wystawę “Więcej zieleni”, która otrzymała Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy. 

Ulice Tolkiena i Gandalfa 

Na Służewcu, w części nazywanej potocznie “Mordorem”, dwie ulice otrzymają nazwy kojarzące się z tą mroczną krainą opisaną przez J.R.R.Tolkiena. Brytyjski pisarz będzie patronem jednej z ulic, a drugiej – Gandalf, pozytywny bohater powieści “Władca Pierścieni”.