null

Nowy dyrektor Teatru Komedia wybrany

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Maciej Kowalewski wygrał konkurs na dyrektora Północnego Centrum Sztuki – Teatr Komedia. Obejmie nową funkcję od 1 września na pięć następnych sezonów artystycznych.

Rozmowy z kandydatami odbyły się 10 i 11 stycznia 2022 roku. Dotyczyły kwestii prawnych, organizacyjnych funkcjonowania teatru, a przede wszystkim zaproponowanych przez kandydatki i kandydatów programów działania oraz rozwoju instytucji na najbliższe 5 lat.

Komisja najwyżej oceniła program przedstawiony przez Macieja Kowalewskiego. Rozmowa z kandydatem wykazała jego wiedzę o funkcjonowaniu teatrów. Przedstawiony program zakłada plan rozwoju widowni i poszerzenie oferty dla nowych grup odbiorców i odbiorczyń, uwzględnia warunki finansowe, lokalowe i techniczne instytucji. Kandydat przedstawił również plan pozyskiwania środków zewnętrznych na działalność teatru.

Maciej Kowalewski to aktor, reżyser, dramatopisarz i scenarzysta. Jest autorem/współautorem scenariuszy takich sztuk jak: „Ballada o Zakaczawiu”, „Obywatel M” czy „ Miss HIV”, nagradzanych na wielu festiwalach teatralnych. Współpracował w warszawskimi teatrami, a w latach 2007 – 2010 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru na Woli. im. Tadeusza Łomnickiego. W 2021 roku wyprodukował i wyreżyserował dokument o Barbarze Krafftównie - „Krafftówna w krainie czarów”, według scenariusza Remigiusza Grzeli. Jego premiera miała miejsce w maju ub. roku, na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jest zaangażowany na rzecz rozwijania i wspierania kultury w ramach Fundacji Wspierania Kultury i Edukacji Kulturalnej „Chełmska 21”.

Komisja konkursowa obradowała w składzie: Artur Jóźwik, Aneta Subda-Kamola, Magdalena Klepczarek (przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy), Igor Michalski (przedstawiciel Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów), Juliusz Krzysztof Szuster (przedstawiciel ZASP) oraz Władysław Gurdek (przedstawiciel pracowników Północnego Centrum Sztuki - Teatru Komedia). Pierwsze posiedzenie komisji odbyło się w 7 grudnia 2021 roku. Wyłoniono wtedy 12 osób, które przeszły do kolejnego etapu konkursu.

Koncepcja Maciej Kowalewski.