null

Gospodarze - nowy sezon w TR Warszawa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Konferencja prasowa zespołu TR Warszawa, z widokiem na budowę nowej siedziby
Konferencja TR Warszawa | Autor: Monika Zielińska

TR Warszawa ogłosił założenia programowe i plany repertuarowe na sezon 2023/2024. Nowy sezon w teatrze - kierowanym od tego roku przez Annę Rochowską - odbywać się będzie pod hasłem „Gospodarze".

Założenia programowe i plany repertuarowe TR Warszawa na sezon 2023/2024 ogłoszone zostały na konferencji prasowej, która odbyła się 12 września na Placu Defilad.

Premierowo

TR Warszawaa w nowym sezonie zaprasza na cztery nowe spektakle. 20 października w ramach programu Debiut TR zobaczymy spektakl „Miasto Kobiet”, inspirowany „Księgą o Mieście Pań” Krystyny de Pizan, w reżyserii Emmy Hütt, młodej reżyserki z Berlina, która została laureatką nagrody Debiut TR podczas 12. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie w listopadzie 2022 roku.

Drugą premierą sezonu Gospodarze będzie spektakl „Kiedy stopnieje śnieg” w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. Reżyserka oraz dramaturg Tomasz Walesiak na potrzeby spektaklu stworzą oryginalny scenariusz – portret rodziny w wielopokoleniowym kryzysie. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 9 lutego 2024 roku.

W drugiej połowie sezonu po „Czarodziejską górę” Tomasza Manna sięgną reżyser Michał Borczuch i dramaturg Tomasz Śpiewak. Adaptacja powieści będzie opierać się na doświadczeniach i spostrzeżeniach aktorów i aktorek TR Warszawa. Premiera – 26 kwietnia 2024 roku.

Na zakonczenie sezonu czeka nas premiera spektaklu Michała Buszewicza „Za dużo wszystkiego”. Będzie to spektakl o czasie i jego nierozciągliwości, którą trudno przyjąć w rzeczywistości oferującej wciąż coś nowego. Premiera – 28 czerwca 2024 roku.

Działania kuratorskie i domówki

Autorką koncepcji działań w nurcie kuratorskim sezonu Gospodarze jest reżyserka teatralna Anna Smolar. Jak zaznacza reżyserka, zespół, dzieląc się swoimi licznymi pomysłami, stał się ciałem współkuratorującym ten sezon. Program działań w nurcie kuratorskim został wypracowany kolektywnie.

W planach są m.in.: cykliczne zajęcia ruchowe („multi ensemble”), podczas których dzieci i dorośli będą mogli razem doświadczać zabawy i wolnościowego ruchu. Z kolei podczas „wtorków dla zespołu” odbywać się będą wewnętrzne warsztaty i otwarte dyskusje między innymi wokół kwestii opieki w miejscu pracy. Szkoła Feedbacku to cykl spotkań zespołu aktorskiego TR ze studentami_tkami Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie pod kierunkiem dr Marty Bryś,

W nadchodzącym sezonie w teatrze odbędą się kilkukrotnie “Domówki”, podczas których teatr będzie otwarty od rana do późnej nocy. W planach są wystawy, instalacje, warsztaty, performanse, bale, zaproszenia do pracowni rzemieślniczych. 

Szczegółowy program TR Warszawa na sezon 2023/2024 dostępny jest na stronie teatru.

Na białym tle dwa sklejone prostokąty, czerwony i purpurowy, nad nimi i pod nimi napisy: Jesteśmy u siebie / Jesteście u siebie
TR Warszawa