Kto mieszka na stołecznym Mokotowie albo lubi odwiedzać tę dzielnicę, szczególnie okolice Nowego Teatru, może dołączyć do sąsiedzkich spotkań wokół publicznego placu przy ulicy Madalińskiego. Wydarzenie jest częścią projektu finansowanego przez m.st. Warszawę.
Łącząca wszystkich przestrzeń publiczna w najbliższym otoczeniu instytucji może stać się miejscem kontaktu z naturą, a działania edukacyjne, artystyczne i przyrodnicze służyć wsparciu relacji społeczności z miejscem, innymi „sąsiadami” i bioróżnorodnością miejską
– przekonują organizatorzy spotkania, Nowy Teatr oraz Fundacja Działań i Badań Miejskich PUSZKA.
Historia siedziby Nowego Teatru
150 lat temu teren, który dzisiaj zajmuje Nowy Teatr, był eksploatowany jako wyrobisko gliny do produkcji cegły. Gliniankę zasypano hałdami śmieci, a w 1927 roku, na skraju dawnego wyrobiska, powstała hala warsztatowa przeznaczona do naprawy wozów oczyszczania miasta. Był to jeden z niewielu budynków na Mokotowie, które przetrwały powstanie warszawskie bez większych szkód. Po wojnie Garaż Miejski został wyremontowany, a od lat 50. XX wieku funkcjonowało w tym miejscu Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta (wcześniej Zakład Oczyszczania Miasta).
W 2008 roku rozpoczęła się tu historia Nowego Teatru – najpierw wynajmującego kilka pomieszczeń, a od 2012 roku wyłącznego użytkownika terenu i zabytkowej hali. Na obszarze 9 tysięcy metrów kwadratowych powstał interdyscyplinarne centrum kultury. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Nowego Teatru.
Współtworzenie przestrzeni
W środę 21 czerwca odbędzie się otwarty warsztat sąsiedzki, który poprowadzą założycielka Fundacji Bęc Zmiana Bogna Świątkowska oraz architekt Maciej Siuda. Miejsce spotkania to bar Letnia, obok świetlicy Nowego Teatru. Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny. Spotkanie jest wstępem do projektu, który będzie realizowany przez całe lato.
28 czerwca organizatorzy zapraszają na międzypokoleniową grę terenową „Dzień poza czasem”.
Oderwiemy się od towarzyszących nam wciąż ekranów i postaramy się odzyskać umiejętność obserwacji. Przyjrzymy się placowi przed Nowym Teatrem okiem świeżym, czujnym i wrażliwym, poszukamy zapomnianych perspektyw patrzenia.
- czytamy na stronie Nowego Teatru. Wstęp wolny.