null

Opera w Nowym Teatrze: Z domu umarłych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
03.12.2023 17:00 - 03.12.2023 21:00
Nowy Teatr
Scena z opery "Z domu umarłych" - widok na więzienny budynek i licznych więźniów
"Z domu umarłych"

Nowy Teatr zaprasza na projekcję opery Krzysztofa Warlikowskiego, który miał premierę w 2018 roku w Royal Opera House w Londynie. Przedstawienie powstało w koprodukcji z Théâtre de La Monnaie z Brukseli i z Opéra national de Lyon. Na projekcję wstęp wolny.

Przemoc państwa wobec człowieka, agresja człowieka wobec człowieka, zabijanie bez powodu lub z jakiegoś powodu, bo przedłużeniem dłoni może być nóż. Szaleństwo i rozum, splatające się w jednym osobniku ludzkim, doprowadzonym do ostateczności przez absurd przemocy. Niewinność i wina, o których wyrokuje Justizia o niewidzących oczach. Wszystko zrytmizowane dźwiękiem wszechobecnych kajdanów (przez Leoša Janáčka) i łańcuchów więziennego kosza do koszykówki (przez Krzysztofa Warlikowskiego i Claude'a Bardouila). Rządzi tu słyszalny dźwięk i niewidoczny ruch, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych kadrów i muzyki. 

Przedstawienie powstałe w koprodukcji z Théâtre de La Monnaie z Brukseli i z Opéra national de Lyon, miało premierę w 2018 roku w Royal Opera House w Londynie i nagrodzone zostało International Opera Awards 2019 dla najlepszej produkcji operowej roku.

Źródło: Nowy Teatr