null

Festiwal Nowe Epifanie: "Obraz/y uczuć" - premiera w TR Warszawa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
03.03.2022 19:00 - 04.03.2022 21:00

Na projekt „Obraz/y uczuć” składają się pokaz teatralny w reżyserii Krzysztofa Popiołka z aktorami Teatru Ludowego z Krakowa oraz spotkania ze współczesnymi autorytetami myśli i idei.

Projekt teatralny „Obraz/y uczuć” powstał we współpracy Teatru Ludowego w Krakowie z Festiwalem Nowe Epifanie jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.

Po jednej stronie współczesnego sporu toczącego się wokół wiary, pojawiają się narracje o profanacjach, bluźnierstwie i obrażaniu uczuć religijnych. Po drugiej – zarzuty o powierzchowność praktyk religijnych, kłamstwo i hipokryzję. Dlaczego to tak wygląda? Jakie argumenty mają niewysłuchane strony?
 
Potrzeba nam platformy dialogu, która umożliwiłaby nowe spojrzenie.
Jednocześnie kiedy słyszy się pytanie: „Czy chciałby Pan/chciałaby Pani porozmawiać o Jezusie?” – reakcją jest zażenowanie. Ale może „rozmawiać o Jezusie” to rozmawiać o tym, gdzie znaleźliśmy się z naszym humanizmem w XXI wieku, obojętnie czy określamy siebie jako wierzący, postwierzący, niewierzący czy ateiści? Gdzie jest nasze chrześcijaństwo, kiedy na naszej granicy umierają ludzie?
 
Największą zniewagą, jaką możemy popełnić w stosunku do wiary, to wyobrażać sobie, że kiedykolwiek mogłaby potrzebować pomocy państwa. Że może istnieć coś takiego jak zbrodnia przeciwko religii. Im bardziej religia potrzebuje policji, tym bardziej ujawnia swoją słabość, swoją fałszywość.
 
I nikomu nie wolno się z tego śmiać. Pod groźbą art. 196 kk.
 
Premiera - w ramach Festiwalu Nowe Epifanie - 3 marca w TR Warszawa.
Kolejny spektakl - 4 marca.
 
Źródło: strona TR Warszawa.