Dom Spotkań z Historią zaprasza na pierwszą w Polsce ekspozycję prac Witolda Marczewskiego - inżyniera elektryka, pasjonata fotografii, który w swojej pracy podróżował po wielu krajach świata.
Na wystawie zaprezentowano zdjęcia Witolda Marczewskiego wykonane m.in. na polach naftowych w azerbejdżańskim Baku, w Stambule, Grecji, Francji, Włochach, a także na polskich wsiach i miastach – w Lublinie, Puławach, Kazimierzu nad Wisłą czy też w Warszawie. Aż jedna trzecia zbiorów W. Marczewskiego to zdjęcia stereoskopowe, które cieszyły się w tamtym czasie zaskakującą dla nas dziś popularnością.
Z 1400 zdjęć, które do tej pory zostały zdigitalizowane wysiłkiem Fundacji Archeologia Fotografii, kuratorki – Anna Brzezińska i Barbara Roszuk-Galus – wybrały ponad sto fotografii. To przekrój przez ogromny dorobek Marczewskiego, „wizjonera z początku ubiegłego wieku”, jak opisują go kuratorki w towarzyszącym wystawie albumie. Znajdziemy tu fotografie krajobrazów, architektury, czy wręcz reporterskie ujęcia dokumentujące wydarzenia historyczne (na przykład wydarzenia w czasie konfliktu ormiańsko-azerskiego i protesty na ulicach Kijowa w 1918 roku), życie codzienne mieszkańców odwiedzanych krajów i ich portrety. Wśród fotografii znalazły się też migawki z życia rodziny Marczewskich oraz fotografie studyjne.
Wystawa jest czynna do 25 września 2022 roku, w siedzibie DSH na Karowej 20. Wstęp wolny.
Źródło: strona Domu Spotkań z Historią.