null

Odd Okodd & Polski Piach w Klubie Spatif - Afrykamera 2021

Drukuj otwiera się w nowej karcie
11.12.2021 20:00 - 11.12.2021 23:00

Projekt ODD OKODDO powstał w 2018 roku i łączy perfekcyjnie talenty obu muzyków. Ratego pisze teksty i partie wokalne, zaś Kacirek komponuje, nagrywa i produkuje. Pierwsza ich płyta „AUMA” ukazała się w 2019 roku nakładem niemieckiej wytwórni Pingipung. Kompozycje powstały z połączenia barwnych i dynamicznych brzmień, które znakomicie definiują zarówno ogromne możliwości wokalne Ratego, jak i wybitne umiejętności Kacirka jako wrażliwego perkusista.

Olith Ratego śpiewa w stylu muzycznym nazywanym „dodo” powstałym u wybrzeży kenijskiego Jeziora Wiktorii, charakteryzującym się wysokimi tonami i uduchowioną ekspresją. Swoją muzykę nazywa „dodo blues”, która służy mu do poruszania wielu ważnych tematów związanych z polityką, rodziną i oczywiście miłością.

Jako wykwalifikowany lutnik sam tworzy swoje instrumenty, choćby takie jak pięciostrunowy Okodo, od którego wzięła się nazwa ich projektu.

Sven Kacirek to multiinstrumentalista od wielu lat tworzący muzykę między Niemcami a Kenią. W przeszłości intensywnie współpracował z różnymi artystami, m.in. Nilsem Frahmem i Shabaką Hutchingsem (Sons of Kemet, The Comet Is Coming, Shabaka and the Ancestors). Brzmienie Kacirka opiera się na mocnym basie marimby obecnym w każdej kompozycji, czasami przywołując skojarzenia z dźwiękiem bębna basowego pochodzącego z automatu perkusyjnego Roland 808. Australijski magazyn Cyclic Defrost określił brzmienie Kacirka jako „porywające i oszałamiająco pomysłowe”.
 

Polski Piach to zespół uruchomiony przez Patryka Zakrockiego, czerpiący z tradycji pierwszego bluesa, pustynnego transu i rozwijający własny, bliski kameralistyce język, którego temperatura wynika z rodzimego krajobrazu, natury polskich rzek, zachmurzonego nieba.

źródło: Afrykamera 2021