null

Odpowiadamy na list otwarty Moniki Strzępki

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Szanowna Pani,

bardzo dziękuję za Pani list. Mam nadzieję, że żywe reakcje na niego oraz moja odpowiedź sprawią, że dotychczasowe dobre praktyki m.st. Warszawy w zakresie zasad organizacji konkursów na dyrektorki i dyrektorów samorządowych instytucji kultury będą szerzej znane opinii publicznej.

Pani list zawiera szereg wątków związanych ze współczesnymi wyzwaniami społecznymi i politycznymi, problemem prekariatu, przemocowości w instytucjach kultury, sytuacji artystki i artysty w teatrze. W mojej odpowiedzi odniosę się jednak wyłącznie do Pani pytań oraz wątpliwości związanych z ogłoszeniem konkursowym na dyrektorkę/dyrektora Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy.

Prezydent m.st. Warszawy ogłasza konkursy na kandydatki/kandydatów na stanowiska dyrektorek/dyrektorów instytucji kultury, traktując tę formę jako najbardziej transparentną i demokratyczną. Zgodnie z ustawą z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej konkurs nie jest obowiązkową formą powoływania dyrektorek/dyrektorów. Mimo to od 2019 roku m.st. Warszawa rozstrzygnęło 9 konkursów na kandydatkę/kandydata na stanowisko dyrektorki/dyrektora następujących instytucji: Staromiejski Dom Kultury, TR Warszawa, Teatr Lalek Guliwer, Muzeum Warszawy, Dom Spotkań z Historią, Teatr Syrena, Teatr Ateneum im. S. Jaracza, Teatr Rampa – na Targówku, Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego. 28 września 2021 roku ogłosiliśmy konkurs na kandydatkę/kandydata na stanowisko dyrektorki/dyrektora Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy, 20 października 2021 roku konkurs dotyczący Północnego Centrum Sztuki - Teatru Komedia. Dzisiaj został ogłoszony konkurs na dyrektorkę/dyrektora Teatru Studio im. S. I. Witkiewicza. 

Podstawowym kryterium oceny kandydatek/kandydatów przez komisję konkursową jest przygotowanie koncepcji programowej, wizji artystycznej i rozwoju instytucji. Potencjał kandydatki/kandydata w zarządzaniu instytucją także w innych, nie tylko artystycznych aspektach, jest niezwykle istotny. Autorski program realizacji zadań w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju Teatru jest oceniany przez komisję konkursową nie tylko pod kątem programu artystycznego instytucji, ale również racjonalności planu organizacyjno-finansowego.

Wymóg doświadczenia w zarządzaniu zespołem występuje we wszystkich ogłoszeniach konkursowych. W zależności od wielkości instytucji wynosi od 3 do 5 lat. Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy otrzymuje najwyższą dotację podmiotową wśród wszystkich teatrów, dla których organizatorem jest m.st. Warszawa. W 2019 roku wynosiła ona 16 600 200 PLN, w 2020 roku 16 458 995 PLN, natomiast w 2021 roku 16 629 996 PLN. W Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy zatrudnionych na etatach jest około 140 osób. Zasadnym jest, aby organizator instytucji kultury wymagał od kandydatek i kandydatów doświadczenia w zarządzaniu zespołem.

Informuję, że organizator nie wymaga doświadczenia w zarządzaniu instytucją kultury tylko w zarządzaniu zespołem. Pod uwagę brane jest nie tylko doświadczenie w pracy w instytucji kultury, ale również praca w firmie, organizacji pozarządowej lub zarządzanie zespołem artystycznym. Komisja konkursowa szczegółowo analizuje wszelkie dostarczone przez kandydatkę/kandydata dokumenty (w tym świadectwa pracy, zaświadczenia, umowy, dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej, odpisy pełne z Krajowego Rejestru Sądowego, zakresy obowiązków lub dokumenty świadczące o pracy nad projektem i o zarządzaniu grupą osób). Do tej pory praca reżyserska oceniana była jako doświadczenie w zarządzaniu zespołem. Warunkiem spełnienia wymogów formalnych jest złożenie odpowiednich dokumentów potwierdzających wymagane doświadczenie.

Konkursy organizowane przez m.st. Warszawa są otwarte dla osób z różnych środowisk i profesji. Poszukujemy osoby, która zawodowo zajmuje się pracą w obszarze kultury, dopuszczamy różne formy tej pracy. Zgodnie z artykułem 16 ust. 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, organizator wybiera dyrektorkę/dyrektora instytucji, tym samym do udziału w konkursie może zaprosić tylko osobę kandydującą na to stanowisko. Załącznikiem do ogłoszenia konkursowego jest oświadczenie zastępczyni/zastępcy dyrektorki/dyrektora o chęci podjęcia współpracy.

Przykładem otwarcia m.st. Warszawy na osoby, które dotychczas nie pełniły funkcji dyrektorki/dyrektora są rozstrzygnięcia konkursów w Muzeum Warszawy, Teatrze Rampa – na Targówku czy Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego. W Teatrze Ateneum im. S. Jaracza dyrektorem została osoba, która dotychczas pełniła funkcję dyrektora artystycznego.

Zachęcam do szczegółowego zapoznania się z warunkami konkursu, najlepiej bezpośrednio w Biurze Kultury. Na wszelkie pytania i wątpliwości dotyczące ogłoszenia konkursowego oraz wymaganych dokumentów odpowiedzą osoby wskazane do kontaktu w ogłoszeniu konkursowym.

Z wyrazami szacunku

Artur Jóźwik

Dyrektor Biura Kultury

m.st. Warszawy

Załączniki: