null

Świat na wyciągnięcie ręki - oglądaj dokumenty online

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Najlepsze filmy dokumentalne, nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach, dostępne są na platformach VOD Warszawa oraz VOD Festiwalu Millenium Docs Against Gravity.

VOD Warszawa w sekcji Dokumenty prezentuje m.in. cykl "DOK na granicy". Pod koniec sierpnia 2021 wszystkie oczy były zwrócone na Usnarz Górny, gdzie w pułapce między wojskami białoruskimi i polskimi znalazła się grupa 32 Afganek i Afgańczyków. Sytuacja eskalowała. Grupa dokumentalistek i dokumentalistów zdecydowała, że wobec kryzysu na granicy również oni mają zadanie do wykonania. Efektem ich pracy jest siedem filmów dokumentalnych.

Na warszawskiej platformie VOD dostępne są także polskie i zagraniczne dokumenty - m.in. opowieść o Vivian Liberto - pierwszej żonie Johnny’ego Cash'a, historia charyzmatycznego dyrygenta, pianisty i kompozytora - Jerzego Maksymiuka, opowieść o współczesnym rynku sztuki widzianego oczami kolekcjonerów, handlarzy, kuratorów i najlepszych artystów czy też film o grupie kilkunastu wspinaczy próbujących dokonać historycznego, zimowego wejścia na K2.

Polecamy też trzymającą w napięciu historię trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie.

Festiwal Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Co roku gromadzi rzesze widzów, którzy w kilku miastach Polski (a także online) oglądają najlepsze, nagradzane na światowych festiwalach, często premierowe, dokumenty z całego świata. Festiwalowi towarzyszą spotkania z twórczyniami i twórcami, ekspertami i ekspertkami.

Festiwal na swojej platformie VOD prezentuje nawyższej klasy filmy dokumentalne pokazywane na poprzednich edycjach festiwalu, filmy premierowe, a także filmy fabularne.

Filmy podzielone są m.in na sekcje tematyczne, wśród których znajdziemy m.in. sekcje "Hity festiwali", "Klimat na zmiany", "Historie intymne", "Made in Poland" czy "Fetysze i kultura".

W specjalnej sekcji "Polecane" filmy polecają m.in. Sylwia Chutnik, Mariusz Szczygieł czy Bartosz Bielenia czy Paweł Łoziński.

Listę wszystkich dostępnych filmów dostępna jest na stronie "Filmy A-Z", a oglądać je można kupując bilet na poszczególny film lub wykupując e-karnet umożliwający oglądanie większej liczby filmów.