
Już po raz ósmy w Warszawie zostaną posadzone pamiątkowe drzewka i odsłonięte kamienie przypominające o Sprawiedliwych. Nazwiska uhonorowanych poznaliśmy 6 marca, w Europejskim Dniu Pamięci o Sprawiedliwych.
W poniedziałek, 26 września, Dom Spotkań z Historią posadzi drzewka i odsłoni kamienie upamiętniające dla tegorocznych Sprawiedliwych. Laudacje odczytają:
dla Mosze Bejskiego – Francesco Cataluccio (przedstawiciel mediolańskiej Fundacji GARIWO, pisarz i wydawca);
dla Bronisława Geremka – Adam Michnik (publicysta i historyk, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”);
dla Wilhelma Hosenfelda – Wacław Oszajca (jezuita, pisarz, poeta, publicysta) oraz Michał Jabłoński (proboszcz parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie)
dla Antoniny i Jana Żabińskich – dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie).
Kim są Sprawiedliwi?
Tytuł Sprawiedliwego przyznawany jest pośmiertnie osobom, które ratowały życie innych lub występowały w obronie ludzkiej wolności i godności w czasie nazizmu i komunizmu, ludobójstw, masowych mordów, zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI wieku.
W tych trudnych czasach szczególnie potrzebujemy Sprawiedliwych – oni dają światu nadzieję
- podkreśla sekretarz Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych, Anna Ziarkowska. To właśnie Komitet wybiera spośród zgłaszanych kandydatur osoby, których nazwiska są ogłaszane zawsze w Europejskim Dniu Pamięci o Sprawiedliwych.
Pierwszy polski Ogród Sprawiedliwych powstał w 2014 roku w Warszawie z inicjatywy Domu Spotkań z Historią i włoskiej Fundacji GARIWO, przy wsparciu Burmistrza Dzielnicy Wola. Miejsce to posiada szczególną symbolikę. Ogród powstał na terenie byłego getta, w bliskości Pawiaka i kościoła św. Augustyna, który jako jedyna budowla w całości ocalał na zrujnowanym w czasie wojny Muranowie. Jest jedynym w Polsce miejscem łączącym pamięć o różnych wydarzeniach i doświadczeniach – upamiętnia Sprawiedliwych wielu kultur, wyznań i narodowości.