null

Nowe drzewa w Ogrodzie Sprawiedliwych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na kamieniu upamiętniającym jednego ze Sprawiedliwych leżąca biała róża
Symboliczny kamień w Ogrodzie Sprawiedliwych

Siergiej Adamowicz Kowalow, Gareth Jones i Alfreda Markowska - to tegoroczni Sprawiedliwi, których nazwiska i dokonania zostały upamiętnione w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych na terenie byłego getta. Będą o nich przypominać drzewka i symboliczne kamienie, które odsłonięto we wtorek 26 września. Uroczystość uświetnił koncert Bester Quartet.

Tytuł Sprawiedliwego lub Sprawiedliwej przyznawany jest pośmiertnie osobom, które ratowały życie innych lub występowały w obronie ludzkiej wolności i godności w czasie nazizmu i komunizmu, ludobójstw, masowych mordów, zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI wieku.

Nazwiska uhonorowanych ogłaszane są co roku 6 marca, w Europejskim Dniu Pamięci o Sprawiedliwych. Wyboru dokonuje Komitet Ogrodu Sprawiedliwych spośród zgłaszanych kandydatur. W jego skład wchodzą wybitne osobistości ze świata edukacji, kultury oraz przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych.

Tegoroczni Sprawiedliwi to:

Siergiej Adamowicz Kowalow (1930-2021) – biofizyk, dysydent, więzień polityczny, obrońca praw człowieka, współtwórca „Memoriału”.

Gareth Jones (1905-1935) – walijski dziennikarz, którego niezwykłe reportaże z Ukrainy czasu Hołodomoru ujawniły światu rozmiar sowieckiego ludobójstwa.

Alfreda Markowska (1926-2021) - polska Romka z Kresów, która uratowała podczas II wojny ponad pięćdziesięcioro dzieci żydowskich i romskich. W 1941 r. udało się jej jako jedynej ocaleć z niemieckiej masakry ponad 80 osób z jej taboru; uratowała ją miejscowa chłopka.

Szczegóły na stronie Domu Spotkań z Historią, współorganizatora wydarzenia.

Ogród Sprawiedliwych w Warszawie (skwer Generała Jana Jura-Gorzechowskiego) ma symboliczne znaczenie nie tylko dla Warszawy, ale przede wszystkim dla historii Europy i świata. Znajduje się na terenie byłego getta warszawskiego, którego 400 000 mieszkańców zostało brutalnie zgładzonych w czasie II wojny światowej.