Olga Rusin, Sinfonia Varsovia, Grzegorz Wierus - koncert orkiestrowy - Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

12.08.2021 19:00 - 12.08.2021 20:00

To już drugi rok z rzędu, gdy Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu odbywa się w cieniu pandemii. 21 koncertów tegorocznej edycji, podzielonych na cykle: orkiestrowy (czwartki), familijny (soboty), kameralny (niedziele) obficie czerpać będzie z różnorodności geograficznej, z dialogu kompozytorów z różnymi tradycjami. W cyklu Eksperymentalnych wtorków usłyszymy i zobaczymy natomiast, jak na wyzwania teraźniejszości i problemy dzisiejszego człowieka reagują kompozytorzy współcześni.

Być buntownikiem czy pozostać wiernym tradycji? – to pytanie towarzyszące twórcom od stuleci. Pomaga im określić ich artystyczną tożsamość, a potomnym pozwala z perspektywy czasu na nadanie definicji trendom w sztuce. Odpowiedź na to pytanie nie przychodzi łatwo. Pojawia się po latach studiów i prób twórczych, często jednak nie jako deklaracja na całe życie, tylko czasowa decyzja, dzięki której poeta, malarz czy kompozytor mają szansę dopracować swój aktualny styl. Siergiej Prokofiew w swojej autobiografii wskazał na cztery linie przemian, które charakteryzowały jego twórczość. Nic dziwnego – należał do kompozytorów wiecznie poszukujących.

Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu >>>