null

Opowieść muzyczna w Centrum Kultury Jidysz – Warszawa Singera 2022

Drukuj otwiera się w nowej karcie
28.08.2022 17:00 - 28.08.2022 19:00
Czarna figurka muzyka z kontrabasem stylizowana na warszawską syrenkę w środku. Czarne napisy z lewej i prawej, na górze nazwa festiwalu z liter w różnych kolorach. Całość na fioletowym tle.
Warszawa Singera 2022

Koncerty, przedstawienia, pokazy. Zarówno wielkie, jak i kameralne spotkania z żydowską kulturą, sztuką, tradycją w interpretacji polskich i międzynarodowych artystów z izraelską gwiazdą Yasmin Levy w finale. Dziewiętnasta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 4 września, w wielu miejscach stolicy.

Opowieść muzyczna: „Rękoczyny. Opowieści kobiecego gniewu” | Agnieszka Aysen Kaim.
Wystąpią: opowiadanie – Agnieszka Aysen Kaim, akompaniament – Mateusz Szemraj (gitara klasyczna i etniczne instrumenty strunowe).

Czas kobiecy to „postprzygody” – konsekwencje opiewanych przez poetów męskich przygód. W tle męskich działań kobiety mogą rzucać klątwy i poddawać się woli ojców i mężów, jak Fata Awdaga z Mostu na Drinie lub cicho usuwać się w cień, gdy nastaje „ta druga”, jak Iranka Hajjat z opowiadania Mahbube Mirqadiri „Podarek z podróży”, lub też buntować się jak królowa Waszti. Siedząc nad krosnem czy haftem albo szydełkiem w ręku, epickie kobiety gromadziły złość i obmyślały zemstę, choć ta nie zawsze przynosiła ulgę. A są wśród nich również opowieści nam bliższe, zza ściany, sąsiedzkie, a także te z sal sądowych, relacje bezimiennych żon i córek, uchodźczyń uciekających ze swoich krajów. Usłyszycie więc narracje tradycyjne, literackie i osobiste. Historie dotkliwe i niewygodne, opowiadane z kobiecej perspektywy, przemilczane w obowiązujących dyskursach.

Program 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej na stronach organizatora.

Sprawdź lokalizację na mapie