null

Opowieści okrutne – wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
03.06.2022 - 02.10.2022
Stylizowany na sredniowieczny portret blondwłosej młodej kobiety. Na swoim prawym policzku powtórzony niewielki portret – w wersji starej kobiety, nieco przerażającej. Aleksandra Waliszewska, bez tytułu, 2018, gwasz na papierze, 35,5 × 25 cm

„Opowieści okrutne” to pierwszy tak przekrojowy pokaz prac Aleksandry Waliszewskiej. Na wystawie jej twórczość zestawiono z historycznymi dziełami innych artystów z Europy Wschodniej i krajów bałtyckich.

Wystawa jest wyprawą w fantastyczne uniwersum Aleksandry Waliszewskiej. Ponad dwieście prezentowanych prac ukaże twórczość artystki w dialogu z nieobecnymi w zachodnim kanonie symbolistami z Polski, krajów bałtyckich, Czech i Ukrainy.

Pozwala to spojrzeć w szerokim kontekście na zajmujące Waliszewską baśniowe motywy, apokaliptyczne scenariusze i przesiąknięte znaczeniami bałtosłowiańskie krajobrazy: mokradła, mroczne leśne ostępy, zagubione autostrady i ponure przedmieścia. Osnowę opowieści artystki stanowi metafora, która odwołuje się pierwotnych emocji – miłości, pożądania, niepokoju i lęku przed śmiercią.

„Opowieści okrutne” pomyślano jako wizualne, częściowo spekulatywne drzewo genealogiczne artystki. Wystawa koncentruje się na właściwym zarówno jej, jak i symbolistom dążeniu do wyzwolenia się spod reżimu realizmu i naturalizmu. Twórczością Waliszewskiej, podobnie jak obrazami jej poprzedników, wydaje się rządzić logika snów. Dzięki zaproponowanemu przez kuratorki szerokiemu ujęciu tematu „Opowieści” są swoistą „wystawą w wystawie” – upominają się o bardziej inkluzywne spojrzenie na ruch symbolistyczny, poszerzony o artystów z krajów bałtyckich i Europy Wschodniej.

Wystawa otwarta jest od 3 czerwca do 2 października 2022.

źródło: Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.

map-oracle@1.0.0/js/MapOracleMap.es as MapOracleMap