null

Umieśćmy napis ДЕТИ przed teatrami w Polsce i na świecie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zachęcamy teatry - w Polsce i na świecie - do włączenia się w akcję zorganizowaną przez ludzi kultury w Warszawie. Niech także w innych miastach pojawi się napis ДЕТИ, symbolizujący dramat ukraińskiego Mariupola. Podpowiadamy, jak to zrobić - patrz załącznik pod artykułem.

Na kilka dni przed Międzynarodowym Dniem Teatru poznaliśmy treść polskiego orędzia z tej okazji. Napisała je reżyserka teatralna Monika Strzępka, wraz z Dramatycznym Kolektywem: Agatą Adamiecką, Małgorzatą Błasińską, Jagodą Dutkiewicz, Moniką Dziekan i Dorotą Kowalkowską.

Odczytanie orędzia zostało połączone z akcją performatywną. Na płycie placu, między dwoma teatrami – Dramatyczny i Studio – namalowano napis ДЕТИ (“dzieci”), nawiązujący do dramatu w ukraińskim Mariupolu, gdzie 16 marca 2022 r. doszło do zbombardowania tamtejszego Teatru Dramatycznego, w którym ukrywało się ponad tysiąc osób, w tym setki dzieci.

Organizatorki i organizatorzy warszawskiej akcji artystycznej apelują do instytucji kultury w całej Polsce, a także za granicą, by wykonały podobny gest. Zgodnie z apelem zamieszczonym w tegorocznym orędziu na Międzynarodowy Dzień Teatru:  

Umieśćmy przed każdym teatrem w Polsce i na świecie napis ДЕТИ

Niech ten napis-okrzyk niesie się przez świat: ДЕТИ ДЕТИ ДЕТИ...

Niech usłyszy go zbrodniarz i zrozumie, że uderza w nas wszystkich.

Niech usłyszy go Ukraina i wie, że wszyscy jesteśmy z nią.

Niech usłyszy go świat i zacznie pracę nad nową przyszłością

Pełny tekst orędzia (trzy wersje językowe) w załącznikach: 

Orędzie w języku polskim

Orędzie w języku ukraińskim 

Orędzie w języku angielskim 

Instrukcja - Przyłącz się do akcji

Autorka projektu graficznego: Kaja Kusztra