Pracowniczka NGOsa, dyrektor oddziału banku, emerytowana nauczycielka i ratownik medyczny. Różni ich wiele - wiek, wykształcenie, wykonywany zawód, nierzadko język i kraj pochodzenia. Łączy miłość do muzyki oraz to, że spotykają się i dzielą swoją muzyczną pasją w ramach Orkiestry Społecznej. Teraz można do nich dołączyć. Właśnie rozpoczął się kolejny sezon regularnych spotkań oraz wspólnych koncertów.
Cotygodniowe próby będą odbywać się aż w czterech miejscach w Warszawie - w Muzeum Warszawskiej Pragi na Pradze Północ, Dzielnicowym Ośrodku Kultury na Ursynowie, Terminalu Kultury na Gocławiu oraz Wolskim Centrum Kultury na Woli.
Oprócz regularnych spotkań, podczas których muzycy szlifują swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów, Orkiestra koncertuje charytatywnie tam, gdzie kontakt z muzyką jest ograniczony lub niemożliwy - w placówkach pomocowych, ośrodkach opiekuńczych i medycznych. Dodatkowo, kilka razy w roku Orkiestra zaprasza mieszkańców i mieszkanki Warszawy na plenerowe koncerty w stołecznych parkach.
Najbliższa okazja do wspólnego muzykowania w plenerze już w tę niedzielę, 22 września, w Parku Skaryszewskim.
Grajcie dla przyjemności
Orkiestra Społeczna gra dla przyjemności i zawsze w słusznym celu. To ludzie różnych zawodów, którzy sięgają do swoich umiejętności gry na instrumentach, spotykają się po pracy, żeby grać i angażować się społecznie.
Do Orkiestry Społecznej dołączyli naukowcy, dziennikarze, inżynierowie, nauczyciele, księgowi. Wrócili do gry na instrumencie, ponieważ orkiestra dała im kontekst społeczny do wykorzystania ich muzycznych umiejętności, możliwość użycia swoich talentów w szczytnym celu. Poza tym na próbach spotkają się w gronie osób o podobnej wrażliwości.
Działalność Orkiestry Społecznej to nie tylko miłe spędzanie razem wolnego czasu. To także adresowanie działań do osób, które z różnych powodów nie są odbiorcami koncertów orkiestr profesjonalnych i mają ograniczony dostęp do kultury. Orkiestra koncertuje bezpłatnie w miejscach nietypowych, m.in. w placówkach pomocowych i medycznych.
Orkiestrę Społeczną prowadzą Wojciech Hazanowicz, muzyk i działacz społeczny, od wielu lat dyrektor Polskiej Orkiestry Młodzieżowej oraz Katarzyna Konciak, animatorka kultury, managerka projektów edukacyjnych i artystycznych. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
Zapisy do Orkiestry odbywają się przez specjalny formularz online.