null

Pożegnanie z wystawą o Grażynie Hase

Drukuj otwiera się w nowej karcie
fragmenty wystawy w Muzeum Warszawy

Już tylko do 11 września w Muzeum Warszawy można zwiedzać wystawę „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”. Pokazano na niej ponad 200 obiektów - ubiory, dodatki i projekty z kolekcji Muzeum, a także fotografie, filmy i publikacje prasowe.

Wystawa w Muzeum Warszawy jest pierwszą tak szeroką prezentacją dorobku artystycznego Grażyny Hase, wybitnej twórczyni polskiej mody, warszawianki, która współtworzy życie artystyczne i towarzyskie stolicy. 

Części ekspozycji prowadzą przez karierę Hase. Pod koniec lat 50. wkroczyła w świat mody jako modelka, później zdobyła uznanie jako projektantka. Stworzyła własną markę, wreszcie stała się mentorką dla pokoleń projektantek i projektantów.

W 2015 i 2017 roku do Muzeum Warszawy trafił obszerny zbiór ubiorów i rysunków projektowych Grażyny Hase – w sumie 354 obiekty. Stanowią one największy i najpełniejszy element kolekcji mody w Muzeum. Widać w tym zbiorze oryginalność stylu Hase. Jest to także świetny materiał do badań nad specyfiką polskiego rynku mody okresu PRL i transformacji ustrojowej, działalności warszawskich instytucji związanych z tą branżą, a także nad kształtowaniem się statusu projektanta mody w Polsce.

- mówi dyrektorka muzeum, Karolina Ziębińska-Lewandowska. 

„Grażyna Hase. Zawsze w modzie” to pierwsza modowa wystawa w Muzeum Warszawy, które w swoich zbiorach posiada blisko 2500 ubiorów i dodatków związanych ze stolicą. Najstarsze pochodzą z przełomu XV i XVI wieku, najmłodsze – z roku 2021. Na co dzień ich wybór można oglądać w Gabinecie Ubiorów na wystawie głównej „Rzeczy warszawskie”. 

Wystawa w Muzeum Warszawy potrwa do 11 września. W czwartek 8 września wstęp wolny (darmowe zwiedzanie wszystkich oddziałów Muzeum).