null

Otwarcie Placu Nowego Sąsiedztwa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Plac Defilad - na pierwszym planie zieleń, w tle scena obok wejścia do Teatru Studio
Plac Defilad | Autor: fot. Sisi Cecylia

30 czerwca o godz. 19:00 spotkajmy się na Placu Nowego Sąsiedztwa na Placu Defilad – miejscu wzajemnego poznania, praktykowania troski, rozmowy wśród zieleni, odpoczynku i spojrzenia w przyszłość.

W programie wieczoru: wernisaż wystawy „Plac Nowego Sąsiedztwa”, której bohaterkami są przyszłe rośliny placu Centralnego, a także rozmowy z twórcami i twórczyniami prowadzonych działań.

Zielono na Placu

Od 15 czerwca na płycie głównej można zobaczyć fragment przyszłego placu Centralnego oraz przedsmak jego logiki przestrzennej, czyli działanie „Zieleń nad betonem”. Rozpłytowanie obsadzone 350 roślinami to stale zmieniająca się przestrzeń współbycia i relaksu, z której może korzystać szeroka międzygatunkowa wspólnota mieszkańców i mieszkanek miasta.

Na placu znajdziemy także donice z roślinnością wodną, zapowiedź hydrobotanicznego miasta, którym może stać się Warszawa. Plac Nowego Sąsiedztwa działać będzie przez całe lato w ramach części programu tegorocznej edycji projektu Plac Defilad realizowanego w Warszawie przez Teatr Studio.

Mikro-ekosystem zaprojektowany przez architektkę Martę Tomasiak współpracującą z A-A-Collective zajmuje obszar 40 m2 z 350 roślinami i z 30 letnim miłorzębem w centralnej części.

Plac dla wszystkich

Plac Nowego Sąsiedztwa w ramach tegorocznej odsłony projektu Plac Defilad to miejsce, w którym wszyscy mieszkańcy miasta, niezależnie od „stażu” zamieszkiwania w Warszawie poczują się dobrze – sprzyjać temu będzie nowa odsłona przestrzenna placu – mała płyta w części zostanie rozbetonowana (jako zapowiedź przyszłego kształtu placu) i urządzona według logiki oazy w centrum ruchliwego miasta.

Głównymi komponentami miejsca sprzyjającymi relaksowi, integracji i wytchnieniu będą nowe nasadzenia zieleni (w miejscach uwolnionych spod betonowych płyt), donice z roślinnością wodną, przenośne siedziska, stół społeczny oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących.

Kuratorki Ola Litorowicz i Bogna Świątkowska zapraszają na Plac Nowego Sąsiedztwa na spotkania i rozmowy toczące się wokół ważnych dziś tematów: miejskości zorientowanej na pokonanie kryzysów, spotkania z nowymi sąsiadami i sąsiadkami z Ukrainy, a także rozpoznania i pielęgnowania sąsiedztwa międzygatunkowego.