null

Warszawska Palma świętuje dwudzieste urodziny

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, 2010 | Autor: Joanna Rajkowska

„Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” Joanny Rajkowskiej to jeden z najbardziej znanych projektów artystycznych w polskiej przestrzeni publicznej. Mija dokładnie 20 lat od chwili, gdy na Rondzie de Gaulle'a w Warszawie wyrosła Palma.

Palma stała się jednym z nowych symboli Warszawy – egzotycznym i swojskim, prowokującym i mobilizującym do działania.

Jest Warszawianką i cudzoziemką zarazem. Widać ją często na zdjęciach z protestów, manifestacji, happeningów. Instalacja jest symbolem miejskiej rzeczywistości – żywiołowej, zmiennej i pełnej różnorodności. W obliczu pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, egzotyczne drzewo staje się także znakiem niebezpiecznych zmian

- jak czytamy na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które jest opiekunem Palmy, projekt ten przypomina o społeczności żydowskiej zamieszkującej Warszawę przed Holocaustem, której obecność wpisana jest w nazwę Aleje Jerozolimskie. Pomysł posadzenia palmy daktylowej artystka Joanna Rajkowska przywiozła ze sobą z podróży do Jerozolimy, miasta poranionego konfliktem palestyńsko-izraelskim. Palma pojawiła się w Warszawie – mieście poranionym wojną i zagładą – w 12 grudnia 2002 roku. Jej powstanie możliwe było dzięki zaangażowaniu setek osób, instytucji, firm i fundacji.