null

Panna Wolna - mural dla Ukrainy na Targówku

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Przy ścianie budynku stojące rusztowanie. Na rusztowaniu stojący ludzie malujący mural Panna Wolna
Autor: materiały organizatorów - Fundacji EcoEvolution.org

Przy ulicy Radzymińskiej 140 na Targówku został odsłonięty mural autorstwa Andrzeja Pągowskiego. To artystyczny protest przeciwko wojnie w Ukrainie.

Inauguracji muralu towarzyszyło spotkanie prasowe z autorem, Małgorzatą Kwiatkowską – burmistrzynią Urzędu Dzielnicy Targówek oraz Pawłem Lisowskim z Fundacji EcoEvolution.org. Był też wzruszający występ artystyczny ukraińskiego zespołu ShockolaD.

Mural "Panna Wolna" powstał na 130-metrowej ścianie. O jego powstawaniu opowiada autor – Andrzej Pągowski:

Widok uciekających z Ukrainy matek z dziećmi wywołał we mnie skrajne emocje. W ciągu jednego dnia stworzyłem Pannę Wolną. Specjalnie nie nazwałem dzieła “Panna Ukraina”. Chciałem nadać mu szerszy, ponadczasowy kontekst. To symbol wolności. Nadzieja, że ta bezsensowna wojna skończy się szybko, a Ukraińcy będą wolni w swoim kraju.

Małgorzata Kwiatkowska – Burmistrzyni Dzielnicy Targówek w Warszawie – mówi:

Chciałabym powiedzieć do wszystkich Kobiet, które uciekają z Ukrainy, po to by chronić rodziny: Podziwiam Was! Nie jesteście same. Możecie na nas liczyć. Każdego dnia widzę, tę ogromną siłę, którą nosicie w sercach. Razem przejdziemy przez ten niewyobrażalnie trudny czas .

Powstawaniu muralu towarzyszyła zbiórka na Centrum Pomocy Humanitarnej w Szegini. Centrum pomaga Ukraińcom w strefie przygranicznej, natomiast po wojnie będzie odbudowywać tą strefę. W trzech polskich miastach powstaną ośrodki, które będą wspierać uchodźców m.in. w szukaniu pracy. 

Odsłonięcie muralu - jego autor Andrzej Pągowski przemawia do zebranych osób na uroczystości. Obok niego stoją dziennikarze z kamerami, Burmistrzyni Dzielnicy Targówek i Paweł Lisowski z EcoEvolution.org
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Ukraińscy muzycy grający podczas uroczystości inauguracji muralu Panna Wolna - kobieta grająca na keybordzie i mężczyzna grający na kontrabasie
Grupa osób (dorosłych i dzieci) uczestniczących w inauguracji muralu bijących brawo
Mural Panna Wolna namalowany na ścianie budynku. Obok przejeżdzające samochody