null

Papcio Chmiel - setna rocznica urodzin

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grafika zapraszająca na spotkanie wokół książki o Papciu Chmielu
Premiera książki "Papcio Chmiel udomowiony"

Gdyby żył, dziś kończyłby sto lat. Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel, nestor polskiego komiksu, autor sprzedanej w milionach egzemplarzy serii „Tytus, Romek i A’Tomek” - urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie i był ze stolicą związany do końca życia.

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 r. Wychowywał się na Starym Mieście, w kamienicy, na której miejscu stoi dziś zrekonstruowany po wojnie Barbakan (kamienica zwana Piwnicą Gdańską). Miał 16 lat, gdy wybuchła druga wojna światowa. Walczył w Powstaniu Warszawskim (pseudonim Jupiter). Po wojnie służył w Wojsku Polskim jako artylerzysta. Później pracował jako grafik "Świecie Przygód" i "Świecie Młodych". Pierwsze komiksy narysował w 1947 roku, a kilka lat później wymyślił trójkę przyjaciół: małego, grubego i nieco przemądrzałego A'tomka, wysokiego, chudego i nieco zwariowanego Romka i szympansa Tytusa, którego dwaj koledzy próbowali “uczłowieczać”. Komiksy o Tytusie, Romku i A'tomku pojawiały się na łamach "Świata Młodych" od 1957 r., dziewięć lat później zaczęły wychodzić w formie albumowej. Szacuje się, że nakłady komiksów przekroczyły 10 milionów egzemplarzy!

 

Henryk Jerzy Chmielewski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Uśmiechu i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Artysta zmarł 21 stycznia 2021 roku.

Setka Papcia Chmiela 

Z okazji setnej rocznicy urodzin Henryka Chmielewskiego w Warszawie odbywa się wiele wydarzeń poświęconych jemu i jego najsłynniejszej rysunkowej serii. W najbliższy weekend dzielnica Śródmieście zaprasza m.in. na wystawę, warsztaty, pokaz filmu i grę miejską. Wszystko odbędzie się w Szkole (Komuna Warszawa) przy ul. Emilii Plater 31.