null

"Piplaja" - premierowy musical w Teatrze Syrena

Drukuj otwiera się w nowej karcie
25.02.2022 19:00 - 25.02.2022 21:30

Autorski musical z piosenkami inspirowany biografią królowej polskiej satyry Stefanii Grodzieńskiej, współzałożycielki Teatru Syrena. Premiera już 25 lutego.

Piplaja – tym słowem określano początkujące tancerki, aktorki, autorki i konferansjerki. Używała go sama Godzieńska i sama również była piplają, kiedy stawiała pierwsze kroki w międzywojennych warszawskich teatrach i kabaretach literackich.

Bohaterka musicalu była kobietą nowoczesną. Kroczyła po wielu ścieżkach kariery i nie dawała się zaszufladkować. Była odważna i niezależna. Łamała stereotypy. Osiągała niemożliwe i przecierała szlaki. Pochodziła z mniejszości. Nie dała się pokonać uprzedzeniom, nie dała się zabić historii, przeżyła wojnę i warszawskie getto, nie dała się złamać władzy. Jej życie było pełne zwrotów akcji. I jest dowodem na to, że humor pomaga zwyciężyć, pomaga żyć nawet w najtrudniejszych czasach - czytamy na stronie Teatru Syrena.

Autorka scenariusza i reżyserka Joanna Drozda oraz kompozytor Tomasz Filipczak zapraszają do świata przedwojennych rewii i teatrów, do okupowanej Warszawy i do literackich kawiarni PRL-u. Do świata zaludnionego przez takie postaci jak Jerzy Jurandot, Fryderyk Jarosy, Wiera Gran, Hanka Bielicka, Hanka Ordonówna, Loda Halama czy Karol Hanusz.

Premiera musicalu "Piplaja" 25 lutego 2022 roku.