null

Plac Defilad 2022

Drukuj otwiera się w nowej karcie
05.05.2022 - 04.09.2022
Żółty rysunek koncertu na Placu Defilad pod Pałacem kultury, za obrazkiem na czarno trzykrotnie powtórzony tekst: "Plac Defilad".
Plac Defilad 2022

PLAC DEFILAD to odbywający się cyklicznie od 2014 roku letni festiwal pod Pałacem Kultury i Nauki. Przestrzeń płyty głównej placu Defilad zmienia się wówczas w tętniące życiem serce miasta, z ogrodem i sceną, na której odbywają się wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. W ciągu tych lat zaprosiliśmy warszawiaków i turystów na spotkania z wybitnymi artystami, setki projekcji filmowych, spektakle pod gołym niebem, koncerty i debaty.

Tegoroczna edycja projektu PLAC DEFILAD jest wyjątkowa pod wieloma względami. 8 odsłona projektu odbędzie się w przeddzień rozpoczęcia prac remontowych związanych z modernizacją placu i pojawieniem się w naszym najbliższym sąsiedztwie instytucji kultury, takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy TR Warszawa. To dobry moment na podsumowanie oraz zaprezentowanie wypracowanej przez ostatnie lata wizji miejskości. Idea, która w naturalny sposób przyświecała nam w tworzeniu tego programu, to więzi dobrego sąsiedztwa (w bliskiej i szerszej perspektywie) oraz pytanie o przyszłość naszej wspólnoty. Dlatego do tworzenia programu zaprosiliśmy naszych sąsiadów: od Kinoteki, Pałacu Młodzieży, Teatru Lalki, Narodowego Muzeum Techniki po TR Warszawa, Kolektyw Dramatyczny, Festiwal Warszawa Singera, Ambasadę Czech z Czeskim Centrum, Paradę Równości i wspólnotę ukraińską.

Poszerzenie grona mieszkańców i mieszkanek Warszawy spowodowane wojną w Ukrainie jest wydarzeniem, które obliguje nas jako gospodarzy placu do zapewnienia wsparcia i troski w wielu wymiarach życia społecznego. To jeden z postulatów naszego cyklu wydarzeń „Plac Nowego Sąsiedztwa”. Parafrazując hasło słynnej amerykańskiej artystki Sharon Lockhart, autorki neonu, który zawiśnie na fasadzie teatru STUDIO, „przyszłość zawsze powinna być lepsza”. Hasło to jest przesłaniem nadziei na nowe, lepsze czasy, na nowy, lepszy plac i nowe, lepsze sąsiedztwo, ale w swojej przewrotności jest ono również wyrazem naszych wątpliwości i niepewności, bo uświadamia nam, że świat, który znamy, ulega radykalnej zmianie.

źródło: Plac Defilad

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.