null

Warszawa przejmuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
budowa nowej siedziby muzeum, widoczna klatka schodowa cała w bieli
Muzeum nad Wisłą

Od 1 stycznia 2023 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie staje się instytucją miejską. Najbliższy rok upłynie na przygotowaniach do otwarcia nowej siedziby na placu Defilad, w planie także wiele nowych wydarzeń w Muzeum nad Wisłą.

Od 1 stycznia 2023 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest samorządową instytucją kultury. Do tej pory była to instytucja państwowa, współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawa. Od teraz organizatorem MSN jest tylko Miasto Stołeczne Warszawa.

Ze względu na tę zmianę konieczne było nadanie instytucji nowego statutu, który stołeczni radni przyjęli na sesji 8 grudnia. Zapisano w nim, że w skład MSN wchodzi też oddział – Dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie, a liczbę członków Rady Muzeum zwiększono do 15.

Postęp w pracach na placu Defilad
Nowy budynek MSN-u ma już swoją docelową wysokość. Obecnie trwają prace zmierzające do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego, m.in. montowane są okna i świetliki na dachu oraz wylewana jest posadzka. Przebieg prac można podglądać online.

Przeszklony i otwarty dla wszystkich parter oraz obszerne podcienie i wysokie drzewa przy budynku stworzą w przyszłości nową przestrzeń w sercu miasta.

Co nowego w Muzeum nad Wisłą
Do połowy stycznia w tymczasowej siedzibie MSN-u można oglądać wystawę towarzyszącą 14. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE pt. „Walka o ulice”. W styczniu kolejne oprowadzania kuratorskie po wystawie

W piątek 17 lutego otworzy się, przygotowana przez Marię Matuszkiewicz, wystawa prezentująca działalność nietuzinkowej postaci polskiego i francuskiego świata sztuki pt. „Anka Ptaszkowska. Przypadkiem”. Ptaszkowska w latach 60. była współzałożycielką warszawskiej Galerii Foksal, a od lat 70. działała w Paryżu jako galerzystka, krytyczka i kuratorka, ale nade wszystko była przyjaciółką wielu artystów. To właśnie ich prace złożą się na ekspozycję. 

Park Rzeźby na Bródnie
Latem MSN kontynuować będzie festiwal „Park Rzeźby na Bródnie”, który konsekwentnie skupia się na prezentacji sztuki i działaniach edukacyjnych oraz artystycznych w zielonej przestrzeni miasta. Twórcze współprace oraz aktywności angażujące mieszkańców dzielnicy nakierowane są szczególnie na środowiska szkolne.

Formy podstawowe
Z początkiem roku szkolnego 2023/2024 wystartuje trzecia edycja projektu „Formy podstawowe”, którą MSN przygotowuje we współpracy z Fundacją Edukacyjną im. Romana Czerneckiego (EFC). Zamknięta w pudełku ekspozycja w postaci instrukcji i obiektów pozwalających samodzielnie stworzyć wystawę trafi do kolejnych szkół i instytucji kultury w całym kraju. Jej zadaniem jest otworzyć młodzież na sztukę współczesną. Elementy „Form podstawowych” będą też dostępne online.

Aukcja charytatywna
Na początku października w Muzeum nad Wisłą będzie można zobaczyć wystawę poprzedzającą charytatywną aukcję Refugees Welcome 2023, której kuratorem jest Szymon Maliborski. Dzięki hojności artystów na początku listopada odbędzie się licytacja, z której dochód przekazywany jest na długoterminowe wsparcie uchodźczyń i uchodźców przebywających w Polsce.