null

Pod wspólnym niebem - pokaz specjalny: Białoruski walc

Drukuj otwiera się w nowej karcie
02.08.2023 20:00 - 02.08.2023 23:00
Centrum Myśli Jana Pawła Drugiego, dziedziniec, Foksal 11
Grafika zapowiadająca przegląd filmów "Pod wspólnym niebem" Centrum Myśli Jana Pawła II

11 lipca 2023 zmarł Aleś Puszkin, malarz, performer, więzień polityczny, ofiara reżimu Łukaszenki. Centrum Myśli Jana Pawła Drugiego oraz Muzeum Wolnej Białorusi, chcąc upamiętnić postać artysty, dodają do programu II Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem film „Białoruski walc” w reżyserii Andrzeja Fidyka, poświęcony Alesiowi Puszkinowi. Po seansie - rozmowa z twórcami.

Białoruś. Reżim totalitaryzmu łamie wszelką opozycję. Ktokolwiek krytykuje dyktatora, ryzykuje utratą wolności i naraża się na tortury. Dokument “Białoruski walc” ukazuje historię artysty, Aleksandra Puszkina, należącego do tych nielicznych, którzy nie boją się reżimowych rządów i nie są zastraszeni. Pomimo grożących mu konsekwencji, postanawia zorganizować happening drwiący z prezydenta Łukaszenki. Poprzez sztukę i poczucie humoru performera odkrywamy zakamarki białoruskiej duszy.

Po seansie, o godzinie 21:15, odbędzie się rozmowa z Andrzejem Fidykiem, reżyserem „Białoruskiego walca” oraz Andrejem Kuciłą, reżyserem „Gdy kwiaty nie milczą” – ten film zostanie pokazany ok. godziny 22. 

Wybory na Białorusi w 2020 roku zostały sfałszowane, co wywołało powstanie ludowe, jakiego ten kraj nigdy wcześniej nie widział. Pokojowe protesty spotkały się z okrutną przemocą ze strony milicji, ale protestujący nie wycofali się, żądając od prezydenta Łukaszenki rezygnacji po 27 latach żelaznych, autorytarnych rządów. Wywołało to kolejną rundę jeszcze bardziej brutalnych represji. Film opowiada o zwykłych białoruskich kobietach i ich rodzinach, które, mimo doświadczonych traum, decydują się zaryzykować wszystko, aby dalej walczyć o wolność. Rozumieją, że nadzieja to wartość, która nie może umrzeć.

Film “Gdy kwiaty nie milczą” otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2021 roku, dostał także Grand Prix Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” (2022).

Na oba filmy wstęp wolny. Cykl pokazów “Pod wspólnym niebem” współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.