null

Kultura do słuchania. Polecamy ciekawe podcasty!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Osoby przygotowujące program Nowego Tygodnika Kulturalnego oraz gość, Arkadiusz Jakubik, z psem
W sieci jest już najnowszy odcinek NTK

Co ciekawego w warszawskiej kulturze? Gdzie warto się wybrać, co trzeba obejrzeć lub przeczytać? Polecamy podcasty poświęcone kulturalnym miejscom i wydarzeniom, nagrywane przez osoby związane ze stołecznymi instytucjami kultury, dziennikarzy i dziennikarki, ekspertki i ekspertki. Naprawdę jest w czym wybierać!

Nowy Tygodnik Kulturalny

W najnowszym odcinku Nowego Tygodnika Kulturalnego Agnieszka Szydłowska, Ola Salwa, Szymon Kloska, Jacek Marczyński, Marcin Sendecki i prowadzący Jacek Wakar recenzują, podpowiadają, komentują. Wśród polecanych książek - "Ciężar skóry" Małgorzaty Rejmer. Ale to nie wszystko...

Premiery kinowe, nowości literackie i inne aktualności kulturalne. Gościem specjalnym odcinka jest Arkadiusz Jakubik wokalista zespołu Dr Misio oraz aktor grający główną rolę w serialu Netflix „Informacja zwrotna”

Nowego Tygodnika Kulturalnego, który powstaje we współpracy z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, można słuchać na YouTubie, Spotify, a także na VOD Warszawa

W Nowym Teatrze o książkach

Nowy Teatr już kolejny sezon realizuje cykl “Nowa książka” – spotkania wokół interesujących wydawnictw, rozmowy z autorami, autorkami, tłumaczkami i tłumaczami. Nagrania tych spotkań, w wersji audio, trafiają do podcastu “Dźwięki z Nowego Teatru”, który też gorąco polecamy. 

Co słychać w Drugiej Strefie?

Teatr Druga Strefa też ma swój kulturalny cykl – to “Rozmowy na Magazynowej 14A”. Właśnie ukazał się nowy, 94. odcinek, w którym gościem Sylwestra Biragi jest Marek Pituch, aktor teatralny i filmowy, scenarzysta, dramaturg, producent teatralny. 

Dwutygodnik o kulturze

Podcasty o tematyce kulturalnej przygotowuje także redakcja “Dwutygodnika”. W siedemnastym odcinku Barbara Klicka rozmawia z Agnieszką Holland o jej filmie „Zielona granica”

o tym, jak etyka wpływa na estetykę, polityce, kryzysie na granicy, Europie i kinie, które reaguje. O tym, czy i jak projektować wyjście z kryzysu i czy obywatelskie nieposłuszeństwo to dużo, czy mało.

Dla kochających musicale

"Nawet lubię musicale" to podcast, który prowadzi dyrektor artystyczny Teatru Syrena Jacek Mikołajczyk. Opowiada w nim o wszystkim, co w musicalu jest naj – największe, najciekawsze, najdziwniejsze, najbardziej przebojowe. Kolejne odcinki podcastu dostępne są m.in. na VOD Warszawa. 

Kulturalne Bęc radio

Rozmowy o architekturze, sztuce współczesnej, najciekawszych wydarzeniach i inspirujących nowych ideach – to wszystko i więcej można znaleźć w audycjach Bęc Radia. Dźwiękowa propozycja pojawiła się w 15. rocznicę powstania NN6T czyli magazynu „Notes na 6 tygodni” –kompentium wiedzy o tym, co najwazniejsze w kulturze, nie tylko warszawskiej. 

Przeczytane, polecane

Audycji i podcastów o książkach jest mnóstwo, my polecamy między innymi literackie podcasty Big Book Cafe. Najnowszy odcinek może być przydatny w czasie przedświątecznych zakupów – to podpowiedzi, jakie książki warto zapakować na prezent.  

Coś dla kinomanek i kinomanów

A może podcasty o filmach? Kto lubi kino azjatyckie, powinien posłuchać odcinków cyklu Azja Kręci, przygotowanych przez ekipę festiwalu Pięć Smaków. Festiwal niedawno się zakończył, ale podcastu można słuchać przez cały rok. 

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś o chińskich megaprodukcjach, japońskim kinie niezależnym, koreańskich reżyserkach i niszowych produkcjach z Tybetu - trafiliście pod dobry adres!

Osoby, które interesują się filmową “kuchnią” i tym, jak powstają filmy, polecamy odcinki podcastu “Poza kadrem”. Katarzyna Borowiecka rozmawia z gośćmi o wszystkim, co odbywa się na planie, o różnych etapach pracy nad filmem.