
Centrum Sztuki Włączającej realizuje międzynarodowy program, którego celem jest pokazanie polskiej publiczności najlepszych i najbardziej ciekawych artystycznie przykładów europejskiej sztuki inkluzywnej. Pierwszy występ gości z zagranicy już w kwietniu, na scenie Teatru Powszechnego.
Cieszący się międzynarodowym uznaniem spektakl “Gravity” niemieckiego Teatru Un-label będzie można zobaczyć 5 kwietnia na dużej scenie Teatru Powszechnego w Warszawie.
“Gravity” to performans, który radykalnie zmienia myślenie o tym, co może być impulsem i ramą dla ciał tańczących i performujących na scenie.
Pokazy spektaklu, a także towarzyszące mu warsztaty, to kolejna odsłona międzynarodowego programu Pokaż język rozwijanego przez Centrum Sztuki Włączającej, nową instytucję na mapie Warszawy, popularyzującą sztukę inkluzywną.
Sztuka inkluzywna na okrągło
Przez cały rok na różnych scenach w Warszawie będą prezentowane spektakle i performanse takich twórców, twórczyń i grup jak: Paweł Althamer i Grupa Nowolipie, Dominika Feiglewicz i Fundacja Migawka, Kierstji Horn, Daniel Kotowski, Miya Masaoka, Tori Wranes, Un-Label Performing Arts Company, Aleksandra Skotarek i Teatr 21, Chris Pavia, Diana Niepce, czy Karolina Wiktor. Wszystko to w ramach międzynarodowego programu “Pokaż język”.
Główną ideą programu jest rozwijanie nowego języka sztuk performatywnych i teatru oraz otwieranie drzwi twórczości różnorodnych artystów i artystek, wnoszących w swoje prace nowe języki i estetyki: neuroróżnorodność, alternatywną motorykę, język migowy, czy poetycką audiodeskrypcję. Prace zaproszonych twórców i twórczyń wnoszą nową jakość i zmieniają myślenie o tym, jakie kryteria powinna spełniać sztuka.
Partnerami programu są Akademia Teatralna w Warszawie i jej filia w Białymstoku, a także norweska organizacja interart_s.