null

Wielka Nieobecna: koncert poświęcony Wielkiej Synagodze na Tłomackiem

Drukuj otwiera się w nowej karcie
15.10.2023 18:00 - 15.10.2023 19:30
Muzeum POLIN, Anielewicza 6
Czarno-białe archiwalne zdjęcie przedstawiające Wielką Synagogę w Warszawie
Wielka Synagoga na Tłomackiem

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na koncert, podczas którego zabrzmi prawykonanie utworu Agnieszki Stulgińskiej "Lechem We-Afar" oraz utwory z antologii Gerszona Efrosa. Koncert upamiętni Wielką Synagogę na Tłomackiem, wysadzoną 80 lat temu.

Wielka Synagoga na Tłomackiem miała ponad 2000 miejsc siedzących. Była nie tylko miejscem spotkań i modlitwy warszawskich Żydów, ale także miejscem koncertów. Śpiewał w niej wybitny chór, zatrudnieni byli światowej sławy kantorzy. Na ich występy przybywali tu zarówno wierzący, jak i niewierzący, Żydzi i Polacy – m.in. Ignacy Paderewski, premier Felicjan Sławoj-Składkowski czy Emil Młynarski. Zachowały się liczne relacje i dokumenty opisujące działalność wybitnego, blisko stuosobowego chóru, a także wzmianki o "potężnym brzmieniu organów".

Chociaż nie jest do końca jasne, czy w Synagodze na Tłomackiem faktycznie znajdował się instrument piszczałkowy, niewątpliwie jego niezwykłe możliwości brzmieniowe i wykonawcze inspirowały wszystkich muzyków związanych z tym miejscem.

16 maja 1943 roku Wielką Synagogę wysadził w powietrze dowodzący likwidacją warszawskiego getta Jürgen Stroop. Tak pisał w raporcie do swoich mocodawców:

Getto warszawskie skończyło swój żywot. Bo tak chciał Adolf Hitler i Heinrich Himmler.

Dla upamiętnienia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem Muzeum POLIN zaprosiło do współpracy cenioną kompozytorkę młodego pokolenia – Agnieszkę Stulgińską. Tak powstał nowy utwór, skomponowany na instrumentarium z Wielkiej Synagogi, czyli chór i organy. Kompozycja "Lechem We-Afar" zabrzmi po raz pierwszy w wykonaniu zespołu wokalnego Match Match pod kierunkiem Lilianny Krych oraz znakomitego organisty i badacza muzyki żydowskiej – Jakuba Stefka.

Na stronie Muzeum POLIN można pobierać bezpłatne wejsciówki na to wydarzenie.