null

Akcja Żonkile - wszystkie ręce na pokład!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
"Łączy nas pamięć"

Muzeum POLIN poszukuje wolontariuszek i wolontariuszy do współpracy przy akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz kolejny zaprasza do udziału w wolontariacie podczas akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, która odbędzie się w środę 19 kwietnia. Tego dnia wolontariuszki i wolontariusze będą informowali przechodniów o wydarzeniach sprzed 80 lat i wręczali papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

W roku 2023 chcielibyśmy rozdać 450 tysięcy kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim tuż przed Wielką Akcją Likwidacyjną w lipcu 1942 roku. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą historie cywilów podczas powstania.

Kto może dołączyć do akcji? 

  • każda osoba, która ma "rocznikowo" 14 lat (górna granica wieku nie ma znaczenia);
  • osoby odpowiedzialne i dobrze zorganizowane,
  • komunikatywne i lubiące pracę z ludźmi,
  • ciekawe nowych doświadczeń i wyzwań.

Szczegóły na stronie Muzeum POLIN.

Do wolontariatu można też zgłosić szkoły z Warszawy i okolic.

Łączy nas pamięć

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. W tym roku po raz pierwszy akcja wyjdzie też poza Warszawę – papierowe żonkile będą rozdawane w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku i Lublinie.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile

– powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

Tak było podczas akcji Żonkile w 2022 roku: