null

Ostatnia szansa, by obejrzeć trzy ciekawe wystawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Fragment wystawy "Białoszewski nieosobny"

To już ostatnie dni wystaw czasowych w trzech stołecznych muzeach. W Muzeum Woli dobiega końca „Białoszewski nieosobny”, w Muzeum Karykatury - wystawa poświęcona twórczości Józefa Szajny, a w Muzeum POLIN – „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”.

POLIN
Wystawa „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” w atrakcyjny sposób przedstawia charakterystyczne potrawy, sposoby ich przyrządzania, pochodzenie i znaczenie. Wskazuje elementy wspólne tradycyjnej kuchni polskiej i żydowskiej. I przekonuje, że stół to doskonała platforma spotkania i dialogu kultur, o czym przekonało się już ponad 70 tysięcy zwiedzających ekspozycję.

Wystawę w Muzeum POLIN można oglądać jeszcze do 12 grudnia, a na ostatni weekend (9-11.12) organizatorzy przygotowali bogaty program wydarzeń towarzyszących. Znalazły się w nim między innymi: ostatnia w tym roku uroczysta, chanukowa kolacja szabatowa w holu muzeum; kulinarne spacery z degustacją potraw; oprowadzania kuratorskie, a także słodkie obchody Chanuki z rodzinnymi warsztatami kulinarnymi. 

Muzeum Karykatury
Wystawa „Szajna: Mierzę celniej, bo na pudła nie mam czasu” z jednej strony wprowadza w biografię Artysty, z drugiej pokazuje mniej znane prace z jego archiwum, w tym twórczość satyryczną, choćby zaskakujący cykl „Gęby – maski”. Satyra i groteska to język artystyczny Józefa Szajny, dlatego Muzeum Karykatury proponuje spotkanie z jego sztuką. Świat Artysty został tu przybliżony na przykładzie figur, asamblaży, rysunków, fotografii teatralnych. 

Muzeum Woli
Wystawa „Białoszewski nieosobny”, otwarta w setną rocznicę urodzin poety, pokazuje jego życie i twórczość w nowy sposób. Opowiada o sieci artystycznych inspiracji i relacjach Mirona Białoszewskiego z innymi twórcami działającymi w Warszawie w latach 40., 50. i na początku 60.

Na wystawie zaprezentowano rękopisy utworów i programów teatralnych, plakaty, projekty i szkice, elementy scenografii, kostiumy i rekwizyty, wycinki prasowe, a także wybór unikalnych fotografii. Składają się na obraz niezależnego środowiska twórczego o ogromnej sile oddziaływania.

Na ostatni weekend wystawy Muzeum Woli zaprasza na wydarzenia finisażowe, m.in. slam poetycki z Wojtkiem Cichoniem, pokaz filmu “Miron Białoszewski. Autoportret odczuwany” Julii Benedyktowicz oraz premierowy pokaz performansu Marii Stokłosy.