
Niewidoczne. Historie warszawskich służących - wystawa w Muzeum Warszawy opowiadająca o zapomnianej historii kobiet i roli pracy domowej - kończy się 20 marca. To ostatnia szansa, by obejrzeć ekspozycję i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach towarzyszących.
Ponad 400 obiektów, rozmieszczonych w sześciu salach, opowiada życie służących i historię pracy domowej – to zarówno przedmioty historyczne, jak i współczesne dzieła sztuki. Układ wystawy odzwierciedla drogę, jaką przebywała służąca od momentu przybycia do Warszawy, przez poszukiwanie pracy i codziennie wykonywane obowiązki.
Kolejne części ekspozycji odnoszą się do relacji z chlebodawcami, działalności związków zawodowych i organizacji filantropijnych na rzecz pracownic domowych oraz wizerunku służących w prasie czy reklamie. W ostatniej części wystawy przedstawione zostaną różne perspektywy podejścia do pracy domowej po 1945 roku oraz komentarze współczesnych artystek.
W dwudziestoleciu międzywojennym około 40 tysięcy młodych kobiet co roku sprzątało, gotowało, prało i prasowało w wielu warszawskich mieszkaniach. Wykonywały najniżej wynagradzaną i pogardzaną pracę, bez której mieszczańskie rodziny nie mogły funkcjonować.
- pisze o warszawskich służących i niewidocznej pracy kobiet Zofia Rojek, kuratorka wystawy.
W weekend 19-20 marca w Muzeum Warszawy odbędą się wydarzenia kończące wystawę: w sobotę i niedzielę specjalne oprowadzania kuratorskie, a w niedzielę wieczorem – debata zatytułowana “Czym jest współcześnie praca domowa?”
