Poznajcie laureatki i laureatów 14. edycji

Warszawa nagrodziła najlepsze autorki i autorów literatury współczesnej oraz ich książki, wydane w 2020 roku: Zytę Rudzką, Radosława Jurczaka, Aleksandrę i Daniela Mizielińskich oraz Grzegorza Piątka. Joanna Rudniańska otrzymała tytuł Warszawskiej twórczyni.

Portret Joanny Rudniańskiej, Warszawskiej twórczyni 2021

Joanna Rudniańska
Warszawska twórczyni 2021

Pisarka, przez całe życie mocno związana z Warszawą. Jest absolwentką matematyki teoretycznej, a jej literacki debiut przypadł na 1991 rok - od tamtej pory tworzy zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jej utwory zostały już wcześniej docenione przez jury Nagrody Literackiej (w 2013 roku w kategorii literatury dziecięcej nominowana została jej książka „XY”). Jest również laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka, a jej dwie książki – „XY” oraz „Bajka o Wojnie” – zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Laudacja

Portret Zyty Rudzkiej na tle ściany budynku

Zyta Rudzka
Laureatka w kategorii proza za powieść „Tkanki miękkie”.

Rudzka jest nie tylko uznaną pisarką i dramatopisarką, ale również scenarzystką i psycholożką, tworzącą od wczesnych lat 90. XX wieku. Napisała takie powieści, jak „Białe klisze”, „Mykwa”, „Ślicznotka doktora Josefa”, „Krótka wymiana ognia”. Ta ostatnia była nominowana do 12. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia, weszła do finału Nagrody Literackiej Nike 2019 i została uznana za jedną z dziesięciu najlepszych polskich książek dekady przez tygodnik „Polityka”. Autorka sztuk teatralnych, m.in. „Zimny bufet”, „Cukier Stanik”, wyróżnionych Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną oraz Gold Remi na Worldfest Independent Film Festival w Houston.

W „Tkankach miękkich” autorka swoją charakterystyczną i znakomitą ostrą frazą kreśli portret mężczyzny w czasach słabości.

Portret Radosława Jurczaka, który wzrok ma skierowany w dół

Radosław Jurczak
Laureat w kategorii poezja za tom „Zakłady holenderskie”.

Na stałe mieszka w podwarszawskich Łomiankach. Jego książka zdobyła także nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz do Nagrody Literackiej Gdynia. Jurczak jest także laureatem Nagrody Głównej XXI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina 2015. Został również wyróżniony w konkursie o Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny 2016 na najlepszy poetycki debiut roku za tom „Pamięć zewnętrzna” . Za ten tom otrzymał również Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” 2017 w kategorii debiut roku.

Radosław Jurczak w „Zakładach holenderskich” zabiera nas w podróż w nieznane, w przyszłość, wprowadza do poezji język fizyki i cybernetyki, a jednocześnie toczy się tu fascynująca gra z tradycją poetycką.

Portret Aleksandra i Daniela Mizielińskich siedzących razem na hamaku

Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Laureaci w kategorii literatura dziecięca (tekst i ilustracje) za „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”.

Jedni z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich autorów książek dla dzieci. Stworzone przez nich publikacje zostały przetłumaczone na ponad 30 języków. Laureaci licznych nagród i wyróżnień, w tym prestiżowego międzynarodowego wyróżnienia Bologna Ragazzi Award 2010 za książkę „Co z Ciebie wyrośnie?" oraz francuskiej Prix Sorcières 2013 i włoskiej Premio Andersen 2013 za „Mapy". Autorzy wielu książek, wśród których najbardziej znane są „Mapy", inne tytuły, które warto wymienić to: „Miasteczko Mamoko”, „D.O.M.E.K.”,  i „Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu”.

W książce „Którędy do Yellowstone?” autorzy zaprosili czytelników w nową podróż dookoła świata - wspólnie z żubrem Kubą i wiewiórką Ulą wędrujemy przez parki narodowe od Yellowstone przez Grenlandię po Komodo. Autorzy połączyli coś pozornie niemożliwego do pogodzenia: komiks, pełne szczegółów rozkładówki, rysowany zielnik, czarno-białe ryciny inspirowane dawnymi księgami przyrodniczymi.

Więcej o książce >

Portret Grzegorza Piątka z nagrodzoną książką na tle ściany wyłożonej mozaiką

Grzegorz Piątek
Laureat w kategorii książka o tematyce warszawskiej za „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”.

Historyk i krytyk architektury, badacz dziejów Warszawy, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, publicysta, kurator wystaw i projektów architektonicznych. W latach 2005–2011 był redaktorem miesięcznika „Architektura-murator”. Swoje teksty publikował również w „Gazecie Stołecznej” i „Esquire”. Jest też autorem biografii Stefana Starzyńskiego Sanator: Kariera Stefana Starzyńskiego, nagrodzonej 10. Nagrodą Literacka m.st. Warszawy, a także współautorem licznych publikacji poświęconych Warszawie m.in. Warschau. Der thematische Führer durch Polens Hauptstadt (z J. Trybusiem, 2009).

„Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-49” to historia  odbudowy   stolicy z powojennych zniszczeń, a właściwie opowieść o fenomenie  budowy całkiem nowego miasta na  gruzach dawnej Warszawy. Autor koncentruje się  na   planach  i  sporach o odbudowę oraz na  wyzwaniach, przed jakimi tuż po zakończeniu wojny stanęli urbaniści i architekci  z   BOS-u.