null

Reżyserki, scenarzystki, aktorki - poznaj pionierki kina!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Spotkanie w Domu Spotkań z Historią z cyklu "Zapomniane reżyserki" - na scenie siedzi prowadząca, w tle za nią ekran z prezentacją. na pierwszym planie - publiczność słuchająca wykładu
Spotkanie o Marii Morozowicz-Szczepkowskiej | Autor: Sara Wojciechowska

Od przedwojennych twórczyń do powojennych dokumentalistek. Marta Flantz, Maria Hirszbein, Maria Morozowicz-Szczepkowska, Natalia Brzozowska, Helena Lemańska, Danuta Halladin, Helena Amiradżibi, Krystyna Gryczełowska, Jadwiga Żukowska i Irena Kamieńska - to bohaterki cyklu spotkań „Zapomniane reżyserki. Opowieści o pionierkach polskiego kina".

Cykl trwa od września 2023 do maja 2024 roku. Na spotkania zapraszamy w każdą ostatnią środę miesiąca o godz. 18:00 do Domu Spotkań z Historią (oprócz grudnia i marca).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny i nie wymaga rejestracji – zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią polskiego kina.

Bohaterki i pionierki

Już w czasach II RP w polskiej branży filmowej pracowało wiele kobiet, w tym cenione reżyserki, scenarzystki i dokumentalistki. Ich przed- i powojenna twórczość to fenomen na skalę światową. Kim były pierwsze polskie reżyserki? Dlaczego dziś często o nich nie pamiętamy? Dom Spotkań z Historią i Stowarzyszenie Kobiet Filmowców zapraszają na cykl poświęcony pionierkom polskiego kina.

Spotkania przy ul. Karowej są podróżą przez historię kina z feministycznej perspektywy i doskonała okazja do dyskusji na temat obecnej sytuacji kobiet w świecie filmu.

Dwa spotkania z cyklu już się odbyły. We wrześniu i październiku bohaterkami wykładów były:

  • Marta Flantz, polska aktorka niemieckojęzyczna i reżyserka pełnometrażowych filmów fabularnych w międzywojennej Polsce oraz Maria Hirszbein, pierwsza kobieta w polskiej produkcji filmowej i współzałożycielka Polskiego Związku Producentów Filmowych. Relację z tego spotkania zobaczyć można na kanale YouTube Domu Spotkań z Historią. 
  • Maria Morozowicz-Szczepkowska – aktorka, pisarka, autorka sztuk teatralnych i scenarzystka filmowa. Jako aktorka zadebiutowała w warszawskim teatrze Elizeum w 1902 roku. Występowała w teatrach warszawskich – Letnim, Nowości, Nowym. W okresie międzywojennym przygotowała trzy scenariusze dla wytwórni filmowej Sfinks. Relacja wideo z tego spotkania dostępna jest tutaj.

Przed nami kolejne spotkania poświęcone pionierkom polskiego kina. W listopadzie (29 listopada o godz. 18:00) poznamy Helena Amiradżibi – scenarzystkę i reżyserkę filmową mieszkająca w Polsce. Pochodziła z arystokratycznej rodziny gruzińskiej, studiowała na wydziale reżyserii w Instytucie Kinematografii w Moskwie. Była autorką filmów fabularnych i dokumentalnych. Większość stworzonych filmów zrealizowała dla Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. 

Kolejne bohaterki cyklu to:

  • Natalia Brzozowska
  • Helena Lemańska 
  • Danuta Halladin 
  • Jadwiga Żukowska 
  • Krystyna Gryczełowska
  • Irena Kamieńska.

Projekt „Zapomniane reżyserki. Opowieści o pionierkach polskiego kina" organizuje Stowarzyszenie Kobiet Filmowców i Dom Spotkań z Historią.

Więcej informacji o kolejnych spotkaniach znaleźć można na stronie DSH.