null

Stypendia artystyczne - poznaj tych, których wsparliśmy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Screen strony z Dwutygodnika poświęconej stypendystom m.st. Warszawy - widoczne są zdjęcia i krótkie opisy stypendystek i stypendystów
Widok strony z biogramami stypendystek i stypendystów

Poznajcie osoby, które otrzymały stypendia artystyczne m.st. Warszawy w 2020 i 2021 roku. Informacje o ich twórczym dorobku i o projektach, które dofinansowało Miasto, można teraz znaleźć w jednym miejscu.

Razem z redakcją Dwutygodnika uruchomiliśmy specjalną stronę internetową stypendiawarszawy.dwutygodnik.com, na której zamieszczone zostały biogramy stypendystek i stypendystów z dwóch minionych lat. W jednym miejscu udało się zgromadzić wizytówki twórczyń i twórców, którym przyznano stypendia w 2020 i 2021 roku. Strona będzie uzupełniana – chcemy, by można tam było znaleźć jeszcze więcej informacji. 

Miasto stołeczne Warszawa przyznaje stypendia artystyczne od 2009 roku. Można je dostać na okres półroczny lub roczny, w ośmiu dziedzinach: film, literatura, muzyka, opieka nad zabytkami, taniec, teatr, sztuki wizualne i upowszechnianie kultury. Stypendia pozwalają realizować pomysły artystyczne najbardziej obiecujących twórczyń i twórców, zarówno z dorobkiem, jak i debiutujących. Setki nadesłanych co roku zgłoszeń przegląda i ocenia 9-osobowa komisja stypendialna. 

Do tej pory finansowe wsparcie różnorodnych działań artystycznych przyznano 488 osobom, a na ten cel Warszawa przeznaczyła ponad 14 milionów złotych! W grudniu 2021 ogłosiliśmy listę kolejnych 51 stypendystek i stypendystów, którzy będą realizować swoje projekty artystyczne w 2022 roku, a dostaną na ten cel wsparcie w łącznej wysokości prawie 2 mln zł. Informacje o wynikach naboru na bieżący rok można znaleźć na stronie stypendia.um.warszawa.pl