null

Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka - wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi

Drukuj otwiera się w nowej karcie
14.07.2021 - 25.10.2021

Prawobrzeżna Warszawa, PRL i czas powolnej przebudowy. Wystawa „Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka” pozwoli Ci podejrzeć ulice, podwórka i zakamarki dzielnicy sprzed 50 lat. To wtedy rozpoczął się proces przemian, który do dziś nie został zakończony.

Na kilkudziesięciu czarno-białych fotografiach zobaczysz architekturę i jej detale, ale również portret ludzi żyjących w często niełatwych warunkach.

Razem z autorem podejrzysz codzienność toczącą się na podwórkach, ulicach i bazarze. Krystyniak, który wychował się w kamienicy przy ulicy Ząbkowskiej, podszedł do pracy reportersko, a dzięki osobistemu podejściu udało mu się uchwycić autentyczny, często intymny obraz życia dzielnicy.

Albert Krystyniak uwiecznił też przykłady architektury, na której najlepiej widać było upływający czas. Na zdjęciach zobaczysz m.in. rejony Portu Praskiego, ulicy Ząbkowskiej i Nową Pragę. Uwagę autora przykuwały elewacje kamienic z ubytkami tynku, skutym detalem, resztkami balkonów.

Cykl zamykają zdjęcia ukazujące nowobudowane bloki, często kontrastowo zestawione z widokami wyburzanych lub wciąż zamieszkałych starych praskich budynków.

Opowieść o przemianach dzielnicy uzupełniają archiwalne materiały, w tym wycinki pasowe o budowie osiedli przy Panieńskiej, Białostockiej, czy na Szmulowiznie oraz plany przebudowy centrum dzielnicy z Biura Projektów Budownictwa „War-Cent”.

źródło: Muzeum Warszawskiej Pragi