null

Prawobrzeżne: debata o herstoryczności

Drukuj otwiera się w nowej karcie
07.03.2024 18:00 - 07.03.2024 20:00
Muzeum Warszawskiej Pragi, Targowa 50/52
Zielony plakat do wystawy "Prawobrzeżne" - profil kobiety i napis dużymi literami
Muzeum Warszawskiej Pragi

W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „Prawobrzeżne” zapraszamy na spotkanie-debatę wokół herstoryczności, czyli kierunku badania historii, który pokazuje wkład i perspektywę kobiet w dziejach.

„Herstory” (od ang. „her”, czyli „jej”) to w bezpośrednim tłumaczeniu „jej historia”, „jej dzieje”, a te wymagają większej niż do tej pory uwagi i uwzględnienia. Jednak czy „herstoria” to właściwe określenie, gdy mówimy o biografiach kobiet żyjących w XIX i II połowie XX wieku? Jak do kategorii „kobiecości” mogły podchodzić bohaterki wystawy „Prawobrzeżne” – czy była to dla nich ważna część tożsamości?

Nie wiemy, czy nazwałyby siebie „feministkami”. Na pewno jednak życie bohaterek wystawy „Prawobrzeżne” pokazuje, że tradycyjny podział ról płciowych, charakterystyczny dla ich czasów, rodził w nich różne rodzaje niezgody, chęć przekroczenia i zakwestionowania.

Ostatnim tematem spotkania będzie współczesna edukacja nastolatek i dziewczynek, która korzysta z biografii kobiet z przeszłości.

Debatę poprowadzi Sylwia Chutnik, a prelegentkami będą:

dr hab. Dobrochna Kałwa –  historyczka, adiunkt na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się kulturową historią kobiet oraz historią mówioną.

Jolanta Wiśniewska – kuratorka wystawy „Prawobrzeżne” i cyklu „Prawobrzeżni”, badaczka historii Warszawy.

Magda Trubalska – członkini Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, gdzie jest odpowiedzialna za projekty społeczne.

 

Wydarzenie zapewnia następujące udogodnienia