null

Empuzjon - premiera w Teatrze Studio

Drukuj otwiera się w nowej karcie
19.05.2023 19:00 - 19.05.2023 20:30
Scena z próby spektaklu "Empuzjon" - siedmiu aktorów w wymyślnych kostiumach, scenografia przypomina las
Empuzjon, próba generalna | Autor: Przemysław Jendroska

Najnowsza powieść Olgi Tokarczuk "Empuzjon" będzie miała swoją premierę w Teatrze Studio. Reżyseruje Robert Talarczyk. Premiera 19 maja 2023.

Teatralna adaptacja pierwszej po Nagrodzie Nobla powieści Olgi Tokarczuk to doskonała okazja do przyjrzenia się temu, co tak naprawdę wiemy o świecie, a co pozostaje przed nami w ukryciu. Ta opowieść, błyskotliwie analizująca to, co męskie i kobiece w kulturze, traktuje również o poszukiwaniu własnej tożsamości w świecie bezmyślnie powielanych poglądów i uprzedzeń.

U stóp dolnośląskich gór leży uzdrowisko, a w tamtejszym Pensjonacie dla Panów mieszkają kuracjusze, którzy niczym u Tomasza Manna w „Czarodziejskiej górze” sądzą, że mają coś do powiedzenia na tematy, którymi żyje świat. W ich rozmowach, suto zakrapianych nalewką Schwärmerei, wszystko – sztuka, wojna, literatura, historia, polityka i teologia – sprowadza się ostatecznie do kwestii kobiet i ich niższości wobec mężczyzn. Czy to wyłącznie przejaw mizoginii, czy może ich poglądy posiadają drugie dno?

- czytamy w opisie spektaklu na stronie Teatru Studio