Centrum Sztuki Włączającej/Teatr 21 oraz Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki - zapraszają na premierę książki “Estetyka niepełnosprawności” Tobina Siebersa, badacza i aktywisty działającego na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami. Wstęp wolny.
“Estetyka niepełnosprawności” to książka rewolucyjna. To pierwsza próbą przedstawienia niepełnosprawności w sztuce współczesnej i kulturze wizualnej przeprowadzona z takim rozmachem. Odsłania kulisy prac Marca Quinna i literackie światy Junot Díaz, zestawia Wenus z Milo i prace Andy’ego Warhola, bada, w jaki sposób niepełnosprawność problematyzuje obowiązujące wyobrażenia o pięknie. Będzie ona punktem do rozmowy o relacjach sztuki i niepełnosprawności.
Spróbujemy uchwycić proces, w którym niepełnosprawność staje się wartością estetyczną. Zastanowimy się nad rolami, jakie niepełnosprawne ciało i umysł odegrały w ewolucji współczesnej estetyki. Przyjrzymy się m.in. tak zwanej sztuce „zdegradowanej” i „zdyskwalifikowanym” ciałom, zadamy też pytanie o to, jakie związki z uciskiem osób z niepełnosprawnościami miała sztuka.
W spotkaniu udział wezmą w gronie osoby związane ze sztukami wizualnymi, teatrem, studiami o niepełnosprawności: Ewelina Godlewska-Byliniak (Centrum Sztuki Włączającej), Tomasz Grabowski (artysta wizualny), Joanna Kordjak (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki), Justyna Lipko-Konieczna (Centrum Sztuki Włączającej), Katarzyna Ojrzyńska (Uniwersytet Łódzki). Spotkanie poprowadzi Piotr Morawski (Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski).